Wszyscy doskonale wiemy, że w dzisiejszym świecie liczą się znajomości oraz otwarty charakter. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć sukces i być “szczęśliwymi”. Społeczeństwo często gloryfikuje ekstrawersję, a introwertyzm bywa postrzegany jako wada i cecha wymagająca “naprawy”. Jak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że jest to jedynie powierzchowne stwierdzenie i nie oddaje one pełni tego, kim naprawdę są introwertycy. We współczesnych czasach istotne jest uświadomienie sobie, iż bycie introwertykiem nie stanowi powodu do wstydu. Są to osoby, których cechy są wyjątkowe i mogą wręcz przeważać nad osobowością ekstrawertyków.
Kim jest introwertyk?
Introwertyk to osoba o ścisłym typie charakteru, który odwołuje się przede wszystkim do kontaktów międzyludzkich. Introwertyzm, według Carla Junga, jednego z ojców psychologii, to termin obejmujący wewnętrzny świat myśli, uczuć i wrażeń. Osoby o tym typie osobowości skupiają się na własnych odczuciach i czerpią energię z bycia samemu ze sobą oraz czasu spędzonego na refleksji. Introwertycy lubią spokojne, kameralne spotkania w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy dobrze czują się w większych grupach i są bardziej otwarci oraz towarzyscy. Introwertyzm oznacza dużą wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak hałas czy mocne oświetlenie. Narażenie na nie przez dłuższy czas, sprawia, że osoba czuje się przytłoczona i nie może się zrelaksować. Introwertyków często też cechuje ostrożność i przemyślane działanie. Raczej nie podejmują spontanicznych decyzji i wolą działać według wcześniej ustalonego planu.
Czy introwertyk to ta sama osoba co samotnik?
Często błędnie definiuje się introwertyka jako typ samotnika i osoby, która nie potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Introwertyzm jest też często mylony z nieśmiałością – w rzeczywistości są to dwie różne cechy, a nieśmiałe mogą być nawet osoby o osobowości ekstrawertycznej. Nieśmiałość wiąże się z obawą przed oceną społeczeństwa, a introwertyk po prostu ceni czas spędzony jedynie we własnym towarzystwie. Jest to jego źródło energii, co nie oznacza, że nie odczuwa potrzeby tworzenia głębszych relacji z drugim człowiekiem. Introwertycy mogą być naprawdę skuteczni w interakcjach społecznych, jeśli czują się dostatecznie komfortowo i bezpiecznie, a przede wszystkim tego chcą. Nie nawiązują relacji za wszelką cenę, a skupiają się jedynie na tych osobach, na których im zależy. Zamiast więc szerokiego grona znajomych posiadają małą grupkę zaufanych przyjaciół. Nie szukają atencji i raczej nie pragną być w centrum uwagi. Samotnik to z kolei osoba, która świadomie unika towarzystwa innych ludzi. Nie chce nawiązywać kontaktu i niekiedy posiada negatywne doświadczenia, które umocniły ją w tym stylu życia. Jest to rodzaj izolacji – samotnik stawia świadomą barierę, podczas gdy introwertyk lubi spędzać czas ze swoimi najbliższymi. Oczywiście terminy te mogą się nakładać, lecz nie jest to sztywna zasada.
Inne błędne przekonania na temat introwertyków
Wielu osobom wydaje się też, że introwertyk kompletnie nie potrafi nawiązywać relacji. Wydaje im się, że jest to osoba nieśmiała, która zawsze będzie odmawiać na spotkania w większym gronie. Nic bardziej mylnego. Introwertycy równie skutecznie jak ekstrawertycy mogą nawiązywać nowe znajomości – jedynym, co je różni, to potrzeby dotyczące utrzymywania tych relacji na dłuższą metę. Są to osoby, które często szybciej dostrzegają wady drugiego człowieka i skuteczniej analizują, czy chcą z nimi spędzać swój czas. Introwertycy nie są aspołeczni. Cenią sobie zdrowe relacje z innymi ludźmi, a zamiast powierzchownych rozmów wolą głębokie i znaczące interakcje. Często są dobrymi słuchaczami, a tym samym przyjaciółmi, nawet jeśli sami nie potrafią opowiadać o własnych uczuciach. Kolejny mit dotyczy tego, że introwertycy są wiecznie smutni. Skąd wzięło się to przekonanie? Spędzanie dużej ilości czasu we własnym towarzystwie nie oznacza, że introwertycy posiadają problemy ze zdrowiem psychicznym i nie potrafią się dobrze bawić. Są to osoby, które bywają radośniejsze i energiczne niż reszta społeczeństwa. Jeśli czują się wystarczająco komfortowo, lubią pokazywać swoją prawdziwą osobowość. Preferują inne formy rozrywki niż osoby ekstrawertyczne, ale nie oznacza to, że zawsze chodzą ze smutną miną.
Dlaczego introwertyzm nie musi być wadą?
Introwertyzm nie jest wadą, a wręcz przeciwnie może być wyjątkowy oraz stanowić duży atut. Przede wszystkim pozwala czuć się dobrze we własnym towarzystwie. Nie potrzebuje non stop innych ludzi wokół siebie, a tym samym potrafi o siebie zadbać i produktywnie spędzić czas na osobistych zainteresowaniach. Introwertyzm pozwala również na większą niezależność. Osoby ekstrawertycznie raczej nie zdecydowałyby się na samotną podróż, podczas gdy introwertyk mówi: “czemu nie?”. Takie podejście umożliwia realizację tego, co naprawdę sprawia mu radość, niezależnie od preferencji innych ludzi. Oprócz tego introwertycy są bardziej skłonni do refleksji. Skupiają się na tym, co dla nich istotne i lepiej weryfikują swoje znajomości. Niestety ekstrawertycy często poświęcają czas osobom, które nie są warte uwagi i nierzadko wyrządzają innym krzywdę. Introwertyk posiada dużą zdolność do empatii, jest bardziej godny zaufania i potrafi słuchać potrzeb swoich przyjaciół. Dzięki temu jest w stanie budować głębsze, autentyczne relacje. Może być również lepszym partnerem życiowym. Wykazuje się wówczas cierpliwością i daje przestrzeń swojej drugiej połówce, ponieważ sam oczekuje zrozumienia swoich potrzeb.
Jeśli poszukujesz idealnego materaca dwuosobowego 180×200 do sypialni małżeńskiej, koniecznie zdecyduj się na produkt od Fit.4.Sleep! Dzięki niemu uzyskasz prawdziwie regenerujący wypoczynek, a rano obudzisz się wypoczęty i pełny energii. Odwiedź salony stacjonarne w Inowrocław, aby znaleźć dla siebie idealne podłoże do snu.
Wreszcie dużą zaletą introwertyzmu jest umiejętność pracy w ciszy i koncentracji. Osoba introwertyczna nie potrzebuję obecności innych osób, aby móc się z powodzeniem rozwijać. W wielu dziedzinach, gdzie skupienie jest kluczowe, może ona osiągać wyjątkowe wyniki. Introwertycy doskonale sprawdzają się w takich zawodach, jak programista, pisarz, analityk danych, architekt, tłumacz, redaktor czy grafik. Na tego typu stanowiskach mogą się skupić na pracy, korzystając ze swojej kreatywności i umiejętności analitycznego myślenia oraz nie marnując czasu na kontaktowanie się z klientami.
Introwertycy to w rzeczywistości wyjątkowe osoby, z którymi warto zawierać znajomości. Lubią być otaczane troską, ale jednocześnie cenią sobie czas spędzony we własnym towarzystwie. Introwertyzm absolutnie nie jest wadą, a wyróżnia się zdolnością do głębokiego myślenia, empatią i kreatywnością. W świecie, który często nagradza ekstrawersję, warto docenić różnorodność, jaką wnoszą introwertycy.
Przeczytaj także: 5 najczęstszych błędów przy wyborze materaca