Dużo mówi się o tym, jaki wpływ na charakter wnętrza mają barwy, meble czy dodatki. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad zapachem? Jak się okazuje, ten dyskretny element pomieszczenia potrafi w znaczący sposób wpływać na nasze samopoczucie, nastrój czy poziom relaksu. Nie da się ukryć, że ich obecność poprawia jakość naszego życia oraz komfort przebywania we własnym domu. A jak utrzymać ładny zapach? Oto 10 sposobów, które są w stanie nam to zapewnić!

Sposób 1 – nawilżacze powietrza

W okresie zimowym zaleca się ceramiczne nawilżacze powietrza, które umieszcza się na kaloryferach. Do ich wnętrza można dodać nie tylko wody, ale także olejku eterycznego czy innego, równie przyjemnego zapachu. Kwestia ta łączy fajny dodatek z ładnym zapachem.

Sposób 2 – świece zapachowe

Bez wątpienia świetną opcją do każdego pomieszczenia będą świece zapachowe dostępne na https://fantasyheart.pl. Mogą mieć różne zapachy, przez co idealnie dopasowują się do charakteru danej aranżacji. Oprócz tego same świece dają przyjemne światło oraz ciepło. Nic zatem dziwnego, że są tak pożądane w zimowym sezonie!

Sposób 3 – worek do odkurzacza

Jak utrzymać ładny zapach w domuCzasem brzydki zapach w pokoju wynika z częstego odkurzania. Głównym winowajcą jest tutaj worek do odkurzacza, który może wydzielać nieprzyjemny, utrzymujący się zapach. Aby tego uniknąć, wymieniajmy worki do odkurzacza tak często, jak to możliwe. Inną opcją jest skropienie ich olejkiem eterycznym lub użyciem specjalnych saszetek zapachowych.

Sposób 4 – soda oczyszczona

Starym, ale sprawdzonym sposobem na neutralizację brzydkich zapachów jest soda oczyszczona. Posypany mebel, dywan czy materac można w ten sposób szybko odświeżyć! Sprawdzi się również w lodówce po wysypaniu na mały talerzyk.

Sposób 5 – odświeżacz powietrza

Obecnie na współczesnym rynku mamy dostęp do całej gamy odświeżaczy do powietrza. Zawierają one jednak szereg szkodliwych substancji w swoim składzie, dlatego alternatywą jest przygotowanie ich samemu! Jest to proste – wystarczy tylko zmieszać wodę z 10 kroplami olejku eterycznego, a taką mieszankę przelać do butelki z atomizerem.

Sposób 6 – ziołowe mieszanki

Ogród pełen ziół? Dlaczego by ich nie wykorzystać! Kwiaty lawendy, rumianek czy skórki owoców – to tylko kilka pozycji, które możemy wysuszyć i użyć nie tylko jako ozdobę, ale także swego rodzaju odświeżacz powietrza.

Sposób 7 – pachnące ubrania

Zapach naszych ubrań również nie jest bez znaczenia – zwłaszcza w sypialni czy garderobie! Wypierzmy je zatem w aromatycznym płynie do płukania, a oprócz tego, stwórzmy samodzielnie domowe torebki zapachowe. Wystarczy tylko kartka papieru, która skrapiamy olejem lub perfumami i włóżmy, np. w szafie.

Sposób 8 – kominek

Kominek to jednej z niezbędnych elementów aromaterapii do aplikacji wosków zapachowych lub olejków eterycznych. Poprzez umieszczenie ich na kominku i podgrzaniu, wydziela się uwolniony zapach. Z uwagi na świeczkę lub podgrzewacz – mogą dawać przyjemne światło oraz ciepło.

Sposób 9 – pranie tekstyliów

Czasem w naszym domu znajdują się źródła nieprzyjemnego zapachu. Są to przede wszystkim różnego rodzaju tekstylia, które gromadzą kurz i po pewnym czasie użytkowania – zaczynają po prostu brzydko pachnieć. Właśnie dlatego pierzmy dość często koce, narzuty, zasłony, poduszki ozdobne czy dywany. Oprócz tego dbamy o meble tapicerowane!

Sposób 10 – wietrzenie pomieszczeń

Chcąc zachować ładny zapach w domu, zadbajmy również o świeże powietrze. W tym celu wywietrzyć pomieszczenie lub cały dom. Zaleca się wykonywanie tej czynności przynajmniej przez 15 minut na dzień. Co więcej, ma to znaczenie higieniczne oraz zdrowotne, gdyż pozwala na oczyszczenie powietrza z m.in. bakterii czy wirusów.

Olejki eteryczne – jak wybrać ich zapach w zależności od pomieszczenia?

W wielu sytuacjach to właśnie olejki eteryczne pomogą nam stworzyć piękny zapach w domu. Są to naturalne substancje lotne, będące mieszaniną organicznych związków chemicznych o intensywnym zapachu. Mogą występować w różnych częściach roślin, a ich właściwości możemy wykorzystać przede wszystkim w aromaterapii. A jak oddziałują na nasz organizm? W przypadku sypialni najchętniej wykorzystuje się olejek lawendowy, różany oraz pomarańczowy. Wynika to z ich działania relaksującego, które znacząco ułatwia zasypianie. Tak naprawdę możemy tutaj postawić na jeden zapach bądź kompozycję ziołową lub kwiatową. W połączeniu z wysokiej jakości materacem do spania, który znajdziemy na https://sleepinghouse.pl/12-materace, z pewnością zagwarantujemy sobie zdrowy i spokojny sen. Tego typu olejki stosuje się również w łazience, aby móc ukoić swoje zmysły przed położeniem się do łóżka. Jeśli chodzi o pokój dzienny, to tutaj zaleca się stosowanie olejków eterycznych o subtelnym zapachu i delikatnym działaniu. Najczęściej jest to odświeżający olejek cytrynowy czy też z mięty pieprzowej. Podobnie jest w przypadku kuchni, przedpokoju czy gabinetu.

Niezaprzeczalnie, zapach w domu jest bardzo ważny, a zwłaszcza, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Stosując wyżej wymienione sposoby, z pewnością uda nam się utrzymać przyjemny zapach w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu będziemy się w nich czuć lepiej.

Przeczytaj także: Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?