Każdy z nas ma swój ulubiony zapach, którym chętnie się otacza. Dużą popularnością cieszy się aromat olejku z drzewa sandałowego, który wyróżnia się słodkim akcentem. Warto wiedzieć, że jego działanie może zapewnić nam pozytywne korzyści. Jakie właściwości ma olejek z drzewa sandałowego? Dowiedz się więcej!

Olejek z drzewa sandałowego – jak powstaje?

Olejek z drzewa sandałowego to popularny składnik perfum czy kosmetyków. Warto wiedzieć, że ten niezwykły komponent pozyskiwany jest przede wszystkim ze wschodniej części Indii, gdzie naturalnie występuje. Produkcja odbywa się również w krajach takich jak Nepal czy Pakistan. Drzewo sandałowe uważane jest za jedno z najdroższych drzew na świecie, dlatego też olejek z niego to wyjątkowy produkt. Do sporządzenia olejku wykorzystywany jest proces destylacji z parą wodną i wysuszonymi wiórkami drewna, które otrzymuje się z centralnej części drzewa. W przeważającej liczbie przypadków wybierana jest odmiana Santalum album, czyli drzewo sandałowe indyjskie. Co ciekawe, działanie olejku z drzewa sandałowego polepsza się wraz z wiekiem. Im drzewo jest starsze, tym charakteryzuje się większą jakością. Najcenniejsze to te, które mają od 60 do 80 lat – to bowiem czas, w którym roślina osiąga pełną dojrzałość. Musimy jednak mieć na uwadze, że w związku na silne zapotrzebowanie na olejek z drzewa sandałowego gatunek ten jest określany jako wrażliwy na wyginięcie.

Zapach olejku z drzewa sandałowego – jakie ma właściwości?

Olejek z drzewa sandałowego - jakie ma właściwości?Aromat drzewa sandałowego to bardzo charakterystyczny zapach, który ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Posiada wielu zwolenników, którzy doceniają go ze względu na niezwykle bogate nuty zapachowe. Z racji tego olejek z drzewa sandałowego jest bardzo chętnie wykorzystywany w aromaterapii. Wówczas możemy cieszyć się korzystnym działaniem jego wyjątkowego aromatu. Eteryczny olejek wykazuje się właściwościami przeciwzapalnymi, dzięki czemu pomaga w zniwelowaniu takich dolegliwości, które wytwarzają stany zapalne, jak na przykład łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Wpływa na komórki skóry, potęgując ich wzrost. Może też pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Działa relaksująco i uspokajająco, umożliwiając pełne zrelaksowanie się. W ten sposób będziemy też mogli pozbyć się napięcia nagromadzonego w mięśniach. Przyczyni się też do zredukowania odczuwanego niepokoju.

Zapach drzewa sandałowego to idealny komponent, ponieważ wspaniale współgra z innymi aromatami. Dzięki temu możemy stworzyć takie połączenia, które w 100% przypadną nam do gustu. Świetnie sprawdzi się w zestawieniu z takimi elementami jak geranium, bergamotka, lawenda, jaśmin, ylang-ylang, grejpfrut czy neroli. Jego zapach jest bardzo ciepły, ziemny, balsamiczny, ze słodkimi nutami. Z tego względu zadowoli wielu różnych użytkowników.

Olejek z drzewa sandałowego w kosmetykach – czym się wyróżnia?

Zastosowanie olejku z drzewa sandałowego jest wszechstronne. Może być wykorzystywany nie tylko jako olejek eteryczny, ale i składnik kosmetyków do twarzy czy ciała. W tym przypadku cechuje się bardzo przydatnym działaniem, które docenią przede wszystkim osoby, które posiadają cerę trądzikową. Pomaga bowiem regulować produkcję sebum, które jest odpowiedzialne za pojawianie się niedoskonałości. Dzięki niemu możemy zmniejszyć widoczność wyprysków. Sprawdzi się też w walce z oznakami starzenia się skóry, ponieważ działa przeciwstarzeniowo i skutecznie wygładza zmarszczki. Może też ograniczyć przebarwienia, przywracając jednolity koloryt skóry. Nie wywołuje podrażnień, przez co może być stosowany nawet przez tych, którzy mają bardzo wrażliwą cerę. Warto zauważyć, że dużym atutem kosmetyków zawierających olejek z drzewa sandałowego jest ich obłędny zapach.

Jak wykorzystać olejek z drzewa sandałowego?

Jest wiele sposobów, dzięki którym możemy wykorzystać olejek z drzewa sandałowego. Aromaterapia to świetna metoda, która pozwoli nam w pełni odczuć pozytywne właściwości tego komponentu. Warto zainwestować w dyfuzor zapachowy, dzięki któremu będziemy mogli wypełnić cały nasz dom niepowtarzalnym zapachem. Wystarczy wlać do niego kilka kropel olejku. Dobrym rozwiązaniem będzie też przygotowanie gorącej kąpieli z dodatkiem olejku z drzewa sandałowego. To umożliwi nam pełne zrelaksowanie się i zredukowanie napięcia, które przez cały dzień gromadzi się w naszych mięśniach.

Z pewnością spodoba nam się też masaż z użyciem olejku z drzewa sandałowego. Jego kropelki bardzo szybko przenikają do skóry i docierają do krwiobiegu, zapewniając skuteczne działanie. Dzięki niemu będziemy mogli poprawić krążenie i ujędrnić skórę. Masaż też zadziała na nas uspokajająco, co okaże się przydatne zwłaszcza przed pójściem spać. Łatwiej będzie nam się odprężyć, przez co szybciej zaśniemy. Jeśli będziemy chcieli każdej nocy odczuć takie działanie, zainwestujmy w dobrze dopasowany materac, który zagwarantuje idealne podparcie dla naszego ciała. Wówczas nie będziemy mieć żadnych problemów z tym, aby skutecznie wypocząć. Wiele ciekawych produktów dostępnych jest w sklepie stacjonarnym Inowrocław. Może się jednak okazać, że będziemy pragnęli dowiedzieć się o nich czegoś więcej – wtedy odwiedźmy stronę internetową https://fit4sleep.pl/. Olejek z drzewa sandałowego to też powszechnie używany element perfum. Popularny jest przede wszystkim w zapachach dla mężczyzn. Jest intensywny, ale też uniwersalny, dzięki czemu sprawdzi się na wiele różnych okazji. Może być wykorzystywany też w wodzie kolońskiej, mydle do golenia czy kremie i balsamie do golenia.

Dla kogo olejek z drzewa sandałowego?

Olejek z drzewa sandałowego przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią sobie ponadczasowe, eleganckie zapachy. Docenią go również osoby, które mają problem ze zrelaksowaniem się i odczuwają duży niepokój. W kosmetykach może być używany przez tych, którzy zmagają się z trądzikiem czy widocznymi oznakami starzenia się skóry.

Olejek z drzewa sandałowego charakteryzuje się bogatym, słodkim zapachem, z lekkimi nutami drzewnymi. Jest chętnie stosowany nie tylko ze względu na swój przyjemny aromat. Okazuje się, że posiada też wiele cennych właściwości, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Przeczytaj także: Pieniądze w świecie snów – jak zinterpretować sny o gotówce?