Jak doskonale wiemy, dzieci są bardzo energiczne. Po całym dniu intensywnej zabawy i wrażeń, potrzebują wystarczająco wypocząć, aby mieć siłę na kolejne figle. Aby było to możliwe, należy zapewnić im wygodny i beztroski sen. W tym artykule podpowiadamy, jak im to zagwarantować.

Materac to podstawa

Aby Twoje dziecko mogło spokojnie przespać całą noc, wybierz materac dopasowany do jego potrzeb. Każde ciało jest inne dlatego wymaga różnego poziomu twardości, wysokości oraz szerokości podłoża do spania. Wybór odpowiedniego materaca dla małego dziecka jest szczególnie ważnym procesem, ponieważ to właśnie podczas snu maluch się rozwija. Kiedy śpi, uwalniany jest także hormon wzrostu oraz zachodzą procesy zapamiętywania tego, czego dziecko nauczyło się w ciągu dnia. Aby ułatwić mu spokojny sen, wybierz materac o wysokiej jakości. Dobrana do zestawu nakładka ochronna na materac sprawi, że Twój maluch ułoży się wygodnie, a Ty nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek zabrudzenia czy wilgoć. Dzięki temu, Twoja pociecha wyrośnie na zdrowego człowieka.

Wybierz odpowiednie tekstylia

Beztroski sen – jak zapewnić go najmłodszym?Podczas snu nie tylko materac jest ważny. Istotna jest także pościel, która otuli Twoje dziecko podczas snu. Aby wypoczynek sprawiał mu radość, zdecyduj się na wysokiej jakości materiały, które mają wysoką cyrkulację powietrza, a także działają antyalergicznie. Takie tekstylia zapewnią dziecku ochronę przed ewentualnym rozwojem roztoczy, które mogą wywołać swędzenie, kaszel lub nawet atopowe zapalenie skóry. Poduszki i kołdry dla dzieci mogą posiadać wypełnienie naturalne lub syntetyczne. To grupy tych pierwszych zaliczymy poduszki i kołdry z pierzem, puchem, lub chociażby z wełną. Tekstylia syntetyczne najczęściej składają się z wsadu poliestrowego i silikonowego. Dla dziecka jednak najlepszym wyborem będzie kołdra z naturalnym wypełnieniem puchowym, ponieważ jest w 100% naturalna, lekka oraz gwarantuje dobrą termoizolację.

Przewietrz sypialnię

Do spokojnego snu wymagane jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Kiedy jest nam gorąco, proces zasypiania trwa znacznie dłużej, a nasz organizm męczy się z dodatnią temperaturą. To samo tyczy się dzieci. Co więc można zrobić, aby pomóc im zasnąć? Przewietrzyć ich pokój. Optymalna temperatura w dziecięcej sypialni powinna wynosić ok. 18-20 stopni Celsjusza. W takich warunkach, Twoja pociecha nie będzie nadmiernie się kręcić ani skarżyć się na zbyt wysoką temperaturę. Dziecku nie będzie także zbyt zimno. Wywietrzenie pokoju to jednak nie tylko zmniejszenie temperatury, ale również oczyszczenie powietrza. To bardzo ważny proces, podczas którego zabijane są wirusy, bakterie oraz niwelowany jest nieświeży zapach. Jednak otwieranie okna podczas zimy, kiedy w atmosferze znajduje się wiele zanieczyszczeń, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. To urządzenie świetnie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami w mieszkaniu. Do oczyszczacza powietrza możesz także dodać kilka kropel olejku zapachowego, który dodatkowo nada pomieszczeniu przyjemną woń i pomoże zasnąć.

Unikaj ekspozycji na niebieskie światło

Niemal wszystkie urządzenia elektroniczne, z których korzystamy emitują niebieskie światło. Jest ono szkodliwe zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ekspozycja na ten typ światła przed snem może prowadzić do poważnych zaburzeń snu, a nawet do bezsenności. Dzieje się tak, ponieważ korzystanie np. ze smartfona przed snem skutkuje tym, że nasz mózg myli dzień z nocą, a w konsekwencji organizm wprowadzony jest w stan ciągłej aktywności. Z tego powodu zaburzone zostaje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który reguluje prawidłowy rytm dobowy, sen oraz czuwanie. Aby Twoje dziecko mogło uniknąć poważnych problemów z zasypianiem, zrezygnuj ze wspólnej zabawy przy konsoli, telewizorze lub smartfonie. Zamiast tego, poczytaj maluchowi bajkę, pobaw się z nim klockami lub zwyczajnie przytul. W ten sposób zmniejszysz ryzyko poważnych powikłań wynikających z nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło.

Zaplanuj rytuały

Zaplanowanie i utrzymanie wieczornych rytuałów to doskonały sposób na to, aby zapewnić dziecku spokojny sen. Kiedy Twoja pociecha zauważy, że codziennie o 19:00 myjecie wspólnie zęby, wytworzy sobie harmonogram, którego łatwiej będzie mu się trzymać. Dlatego zaplanowanie czynności, które każdego wieczoru będą się powtarzać może być świetnym początkiem dla regularnego zasypiania.

Śpiące spokojnie dziecko to widok rozpalający serca każdego rodzica. Aby umożliwić maluchowi odpowiedni wypoczynek z dala od roztoczy, hałasu czy  niewygody stanowi nie lada wyzwanie. Ale wierzymy, że z naszymi wskazówkami dobrze sobie poradzisz ze wszystkimi niedogodnościami i stworzysz dla swojego dziecka istną krainę czarów, do której będzie chciało z przyjemnością udać się każdej nocy.