W pierwszych miesiącach życia przesypiamy średnio 15-17 godzin dziennie. Czas ten jest niezwykle ważny, gdyż umożliwiają prawidłowy rozwój oraz dostarcza energii do poznawania świata. Wraz z wiekiem na sen poświęcamy coraz mniejszą liczbę godzin. Szacuje się, że w wieku dorosłym powinniśmy przesypiać 8 godzin dziennie. Wówczas nasz organizm może się prawidłowo zregenerować. Jednak, aby było to możliwe, to potrzebujemy odpowiednio wyposażonego łóżka. A jakie elementy się na nie składają?
Materac do spania – rodzaje
Materac do spania to produkt, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam wysokiej jakości wypoczynku. Jest to możliwe z uwagi na wyjątkową budowę oraz cechy. Dzięki nim jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów sylwetki, przez co gwarantuje najlepsze wsparcie kręgosłupa. Odpowiada za takie kwestie, jak właściwa regeneracja mięśni czy też redukcja dolegliwości bólowych ze strony pleców. Współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju podłoża do spania. Do nich zaliczyć można:
- materac piankowy, lateksowy czy naturalny,
- materac sprężynowy,
- materac hybrydowy,
- materac nawierzchniowy,
- materac ortopedyczny,
- materac dla dzieci, nastolatków i seniorów,
- materac antyalergiczny.
Na czym polega wybór poduszki?
Nie tylko materac odpowiada za wsparcie sylwetki. Jak się okazuje, dla górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym, rolę tą pełni poduszka do spania. Dzięki temu jest w stanie znacząco zredukować dolegliwości bólowe ze strony karku lub poranne bóle głowy. Decydując się na wysokiej jakości poduszkę, warto zwrócić uwagę na:
- rozmiar,
- wysokość,
- twardość,
- rodzaj wypełnienia,
- poszewkę.
Kołdra – jakie powinna mieć właściwości?
Kołdra do spania stanowi podstawowy element wyposażenia każdego łóżka, gdyż odpowiada w dużej mierze za komfort termiczny. Do podstawowych cech, jakimi powinna wyróżniać się każda kołdra do spania zalicza się:
- właściwości antyalergiczne,
- odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz produktu,
- właściwości termoizolacyjne,
- szybkie oddawanie zgromadzone wewnątrz wilgoci,
- lekkością,
- sprężystością i elastycznością.
Przy wyborze tego typu produktów warto uwzględnić nie tylko rozmiar, ale także gramaturę. Jest ona ważna, gdyż wpływa na możliwość zachowania ciepła właściwego użytkownika, a tym samym zapobiega przegrzewaniu się ciała lub jego wychłodzeniu. Wyróżnia się tutaj takie modele, jak kołdra 4 pory roku, kołdra letnia lub kołdra zimowa.
Z jakich materiałów produkuje się prześcieradło?
Prześcieradło to element pościeli, który umieszcza się na materacu. Ma ono za zadanie chronić podłoże do spania przez zabrudzeniem, a także zapewniać komfortowy wypoczynek. Współcześnie, mamy możliwość wybór spośród licznych, kolorowych produktów, jednak nadal utrzymuje się trend na białe prześcieradło. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Natomiast do najpopularniejszych modeli z uwagi na materiał zalicza się:
- prześcieradło bawełniane,
- prześcieradło z bawełny egipskiej,
- prześcieradło satynowe,
- prześcieradło jedwabne,
- prześcieradło z kory.
Co więcej, produkty te można podzielić na dwie kategorie z uwagi na budowę. Prześcieradło bez gumki, tzw. klasyczne oraz z gumką.
Wyposażenie swojej sypialni w wysokiej jakości produkty do spania, takie jak materac, prześcieradło czy kołdra, korzystnie wpływa zarówno na efektywność, jak i długość wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że ich wybór opiera się w dużej mierze na indywidualnych potrzebach i preferencjach użytkownika.