To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Sypialnia to miejsce, które przede wszystkim kojarzy się nam z wypoczynkiem, relaksem i spokojem. Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie coraz częściej zdarza się, że musimy zabrać pracę ze sobą do domu, a z braku odpowiedniego miejsca zajmujemy się nią także w sypialni. Czy jednak umieszczenie w niej biurka to dobry pomysł? W tym artykule dokładnie przeanalizujemy ten temat, biorąc pod uwagę zarówno aspekty praktyczne, jak i wpływ pracy z sypialni na nasze zdrowie i samopoczucie. Poradzimy także, co można zrobić, by cieszyć się dobrym wypoczynkiem pomimo pracy z sypialni.
Dlaczego praca z sypialni nie jest najlepszym pomysłem?
Praca to czas na skupienie i wytężenie myśli. Często spotykamy się w niej z sytuacjami stresowymi czy chwilami, które wymagają od nas wyjątkowej cierpliwości. Wszystko to sprawia, że po pracy jesteśmy pobudzeni i szukamy cichego i spokojnego miejsca, w którym możemy odciąć się od codziennych problemów. Jednak jeśli zaczniemy pracować z własnej sypialni, czy, co gorsza, z łóżka, to odłączenie będzie mogło zajść jedynie w sensie psychicznym, podczas kiedy fizycznie nadal będziemy przebywać w tym samym pomieszczeniu. Przez to odrzucenie dręczących myśli, czy przestawienie się na tryb czasu wolnego może być znacznie utrudnione.
Praca z sypialni może zacząć wpływać także na nasz sen oraz jakość wypoczynku. Ponieważ nasze organizmy utracą bezpieczną przestrzeń, którą do tej pory była sypialnia, i zaczną kojarzyć ją z trudnymi sytuacjami i skupieniem, trudniej będzie im spokojnie się zrelaksować. Dla własnego dobra warto więc zachować pewien podział w życiu i starać się odseparować czas pracy od czasu na odpoczynek, chociażby delikatną barierą. Więcej o tym, jak stworzyć ją we własnej sypialni, przeczytać można tutaj: https://twoja-sypialnia.pl/.
Biurko w sypialni a podział na strefy
Jeśli nie masz innego wyboru i musisz pracować z sypialni, postaraj się podzielić ją na sprytnie zaplanowane strefy. Zadbaj o to, by łóżko i jego okolica nadal były królestwem snu i wypoczynku, do którego zawodowe myśli nie mają wstępu. Wyposaż się w najwygodniejszy materac (na przykład taki: https://www.sleepmed.pl/materac-sleepmed-comfort/), który nocą zapewni Ci komfort i pozwoli przyjemnie zrelaksować się po wysiłku intelektualnym. Na pracę przeznacz wygodny kącik, do którego docierają promienie słoneczne. Koniecznie zainstaluj tam także lampkę oraz zadbaj o to, by w pobliżu znalazło się źródło prądu – kontakt lub podciągnięty z innej części pokoju przedłużacz, dzięki któremu naładujesz laptopa czy potrzebny do pracy telefon. Pamiętaj o tym, by oddzielić te dwie strefy jakąś fizyczną granicą. Może być nią elegancka ścianka działowa wykonana z wyciętej w fantazyjny kształt sklejki, zasuwana kotara czy nawet parawan, który w dowolnym momencie możesz złożyć i przenieść w inny kąt pokoju. Bariera może być także czymś znacznie prostszym, co już znajduje się w pokoju, jednak zyska nowe życie. Granicę między strefą wypoczynku a miejscem do pracy może wyznaczać miękki dywan leżący na podłodze czy zwykły regał na książki, który podzieli te przestrzenie.
Efektywność pracy — czy w sypialni się zmieni?
To, czy nasza efektywność działań i zdolność do kontynuowania pracy na wysokim poziomie nie zmienią się, gdy przeniesiemy biurko do sypialni, jest kwestią bardzo indywidualną. Dla niektórych praca z domu jest dodatkowym ułatwieniem, które jedynie motywuje ich do podejmowania zawodowych wysiłków. Inni, pracując w sypialni, mogą poczuć się wyizolowani i nieszczęśliwi, co nie jest obojętne dla efektów pracy. Pewne jest jedynie to, że praca z sypialni może prowadzić do trudności w utrzymaniu porządku i organizacji. W większości przypadków nasza sypialnia nie jest przystosowana do przechowywania dużej ilości dokumentów, artykułów biurowych czy innych akcesoriów związanych z pracą. Nagromadzenie w przestrzeni sypialnianej nowych przedmiotów może więc prowadzić do poczucia zagracenia i trudności z utrzymaniem porządku. Efektywność naszej pracy z sypialni może się zmienić także przez brak odpowiedniego wyposażenia. Ergonomia pracy wymaga, by dzień pracy spędzać na odpowiednio wyprofilowanym krześle, przy stabilnym biurku o konkretnej wysokości. W warunkach domowych rzadko kiedy mamy dostęp do takiego sprzętu, przez co możemy odczuwać ból pleców czy większe zmęczenie.
Czy praca w sypialni ma wpływ na sen?
Jak już pisaliśmy, pracowanie z sypialni nie jest obojętne dla jakości naszego wypoczynku. Sypialnia powinna być przede wszystkim miejscem przeznaczonym do relaksu, dlatego jeśli tylko to możliwe, warto unikać wykonywania zadań związanych z pracą w tym pomieszczeniu. Praca w sypialni może prowadzić do powiązania przestrzeni sypialnianej z obowiązkami i stresującymi czynnościami, co utrudnia odprężenie i spokojne zasypianie. Ponadto ekspozycja na światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, telewizory czy smartfony, może zakłócać naturalny rytm snu poprzez hamowanie produkcji melatoniny, czyli hormonu regulującego sen.
Jak zadbać o swój wypoczynek pomimo pracy z sypialni?
Możesz ograniczyć negatywne skutki pracowania z sypialni, jeśli zadbasz o odpowiednią rutynę. Praca we własnym domu może wprowadzać zamieszanie w codziennym harmonogramie i prowadzić do braku wyraźnego podziału między pracą a odpoczynkiem. By temu zapobiec, trzymaj się bardzo ściśle ustalonych godzin pracy i stwórz rutynę, która pozwoli ci na wyznaczenie czasu na relaks i regenerację. Wyznacz godzinę, po której zamykasz laptop i przestajesz odpowiadać na wiadomości służbowe i poinformuj o niej wszystkich współpracowników. Zadbaj także o czas dla siebie. Spędzaj go z rodziną, przyjaciółmi i nie zapominaj o hobby, które przynosi ci radość.
Postaraj się również odświeżyć swoją strefę relaksu. Przyjrzyj się krytycznym okiem swojemu materacowi, poduszkom i kołdrze, by ocenić, czy nadal są one w stanie zapewnić Ci wygodny wypoczynek. Jeśli niewygodnie się odkształciły lub straciły pierwotny fason, bez żalu wymień je na nowe. Teraz gdy Twój relaks przechodzi ciężką próbę, każda sypialniana pomoc będzie na wagę złota. Zapoznaj się z ofertą ergonomicznych poduszek, które świetnie poradzą sobie z Twoim karkiem obolałym po całodziennej pracy (znajdziesz je tutaj: https://hilding.pl/kategoria/poduszka-naturalna/). Pamiętaj także o oddychającej pościeli, najlepiej takiej uszytej z naturalnych materiałów, jak len, bawełna czy jedwab. Przyjemnie otulając się nią wieczorem, zapomnisz o codziennych trudach i zapadniesz w smaczny sen.
Materiał partnera Sleepmed.pl