W dzisiejszych czasach szukamy innowacyjnych rozwiązań, które poprawią komfort oraz jakość naszego życia. Jednym z nich jest oczyszczacz powietrza, który z roku na rok staje się coraz popularniejszym gadżetem do naszych mieszkań. Wciąż jednak wielu z nas posiada wątpliwości co do jego zakupu oraz samego działania. Zastanawiamy się, czy faktycznie jest on skuteczny i czy naprawdę warto go nabyć. W tym artykule odpowiemy sobie na wszystkie dręczące pytania!

Czym w zasadzie jest oczyszczacz powietrza?

Jak sama nazwa wskazuje — oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma za zadanie usuwać z powietrza wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, poprawiając jego jakość oraz czystość. Niektóre, bardziej zaawansowane modele potrafią także filtrować powietrze z grzybów, bakterii oraz wirusów. W dużym uproszczeniu oczyszczacz powietrza zbudowany jest z wentylatorów oraz filtrów. Wentylatory zasysają powietrze z danego pomieszczenia, przepuszczają je przez system filtrów, a następnie oczyszczone już powietrze urządzenie uwalnia z powrotem do otoczenia. Zazwyczaj także mamy do czynienia aż z trzema rodzajami filtrów, które wykonują zupełnie inną pracę. Filtr wstępny stanowi zabezpieczenie przed zatkaniem największymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz czy sierść. Filtr węglowy, dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym, pochłania nieprzyjemne zapachy. Natomiast filtr HEPA odpowiada za wyłapywanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń, takich jak bakterie, wirusy, grzyby oraz alergeny.

Co daje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza — czy warto go zakupićChoć mechanizm działania oczyszczacza powietrza może wydawać się dość skomplikowany, jego zakup niewątpliwie wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala on oddychać czystym powietrzem wolnym od szkodliwych pyłów, alergenów i innych zanieczyszczeń, które niekoniecznie są widoczne gołym okiem, a mogą mieć wręcz destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Oczyszczacz powietrze skutecznie je usuwa, chroniąc nasz organizm przed przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ponadto niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje, które zapewniają odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu. Jego obecność przyczynia się także do faktu, że w pomieszczeniu, w którym pracuje, konieczność odkurzania oraz ścierania kurzy pojawia się nawet trzy razy rzadziej.

Kiedy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego gadżetu, jednakże nie ze względu na świadomość występowania na zewnątrz złej jakości powietrza, lecz z powodu jego rosnącej popularności. Warto jednak wiedzieć, jakie zastosowanie posiada oczyszczacz powietrza i w jakich sytuacjach będzie się on najlepiej sprawdzał. W zasadzie jego zakup będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce oddychać czystym i zdrowym powietrzem. Jednakże istnieje kilka przypadków, w których wręcz należałoby posiadać oczyszczacz powietrza. Koniecznie wyposaż się więc w to urządzenie, jeśli należysz do którejś z poniższych grup.

Oczyszczacz dla alergików

Niegdyś oczyszczacze powietrza były znane tylko wśród alergików. Filtrują one bowiem powietrze ze wszelkich alergenów mogących nasilać objawy alergii. Są to między innymi roztocza, kurz, sierść zwierząt oraz pyłki roślinne, które unoszą się w powietrzu przez większość roku, a w szczególności wiosną. Wydajne oczyszczacze na bieżąco przepuszczające powietrze przez filtr skutecznie walczą z objawami alergii, ale także astmy. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się dokuczliwego kataru czy problemu łzawiących oczu, ale również poprawiamy jakość naszego snu oraz efektywność pracy.

Oczyszczacz dla palaczy

Palenie papierosów w domu jest zdecydowanie słabym rozwiązaniem i najlepszym wyborem byłoby całkowite rzucenie nałogu, jednakże w walce z dymem tytoniowym dobrze radzą sobie także oczyszczacze powietrza. Włączone urządzenie skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia pochodzące od papierosów. Ponadto niweluje również nieprzyjemne zapachy, a sam palacz oddycha zdecydowanie krócej niezdrowym powietrzem. Oczyszczacz jest także świetnym rozwiązaniem dla biernych palaczy — dzięki niemu są oni w mniejszym stopniu narażeni na szkodliwe działanie tytoniu.

Oczyszczacz dla słaboodpornych

Jeśli często łapią Cię różne choroby i chodzisz przeziębiony, zakup tego urządzenia może być dla Ciebie zbawienny. Najwięcej wirusów oraz bakterii znajduje się przecież w powietrzu, a najlepiej radzi sobie z nimi wydajny oczyszczacz. Skutecznie wyeliminuje on wszystkie zanieczyszczenia unoszące się w mieszkaniu, dzięki czemu w końcu będziesz mógł oddychać czystym i zdrowym powietrzem bez narażania swojego organizmu na kolejne infekcje. Niektóre oczyszczacze są wyposażone również w jonizację kationowo-anionową, która potrafi neutralizować wirusy i alergeny „na odległość”, wnikając nawet do wnętrza tkanin, dywanów czy obić mebli.

Oczyszczacz dla dzieci i rodziców

Każdy rodzic chce jak najlepiej zadbać o swoje dziecko, dlatego też dobrym rozwiązaniem może być zakup oczyszczacza powietrza. System odpornościowy dzieci jest bowiem o wiele słabszy niż u osób dorosłych, są one więc bardziej wrażliwe na występowanie pyłów i innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Aby więc zapewnić im prawidłowy rozwój oraz wysoką jakość snu, warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza, który skutecznie wyeliminuje wszystkie szkodliwe drobnoustroje oraz zapewni odpowiednią wilgotność w sypialni dziecka. Jednakże nie zapominaj o tym, że za zdrowy wypoczynek malucha w głównej mierze odpowiada wygody materac. Pod tymi linkami z pewnością znajdziesz idealny produkt: https://www.sleepmed.pl, https://hilding.pl/.

Wysuwa się jeden wniosek — oczyszczacz powietrza zdecydowanie warto mieć i nie jest on zalecany wyłącznie alergikom. Na jego zakup może zdecydować się każdy, kto chce poprawić jakość powietrza w swoim mieszkaniu. Poza tym warto z niego korzystać przez cały rok, aby móc skutecznie chronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. Na tej stronie: https://elektrotrendy.pl/ znajdziesz natomiast więcej artykułów dotyczących innowacyjnych rozwiązań do Twojego domu.

Materiał partnera sleepmed.pl