Natłok obowiązków, konieczność realizowania się w różnych rolach społecznych i nadmiar otaczających nas bodźców to czynniki sprawiające, że zachowanie zdrowia psychicznego jest dziś dużym wyzwaniem. Pomocne mogą się w tym okazać codzienne zwyczaje i rytuały. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, aby móc realizować się zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym?

Po co nam rytuały?

Rytuały są czynnościami wykonywanymi w powtarzalny sposób. Mają znaczenie symboliczne i stanowią istotny element planu dnia. Pełnią one różne funkcje. Część z nich umożliwia regulację emocji jednostki. Dzięki powtarzalności i stałości możliwe jest uzyskanie poczucia kontroli. Proste czynności redukują poziom stresu oraz umożliwiają odnalezienie się w skomplikowanej rzeczywistości. Rytuały są nam potrzebne przede wszystkim do uporządkowania codzienności. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie nadmiernego napięcia, a także wypracowanie technik na radzenie sobie z trudnościami. Dzięki powtarzalnym zwyczajom zdecydowanie łatwiej będzie również oddzielić życie zawodowe od prywatnego.

Codzienne rytuały, a zdrowie psychiczneUporządkowana codzienność, a samopoczucie

Przebodźcowanie jest palącym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Nadmiar docierających do nas informacji może wywoływać lęk, poczucie chaosu i niepewności. Z ludzkiej natury wynika, że brak kontroli sprzyja strachowi i utrudnia racjonalne podejmowanie decyzji. Wprowadzenie do swojego życia rytuałów, obejmujących niewielkie czynności dnia codziennego, może wpłynąć na różne obszary życia i dać poczucie posiadania kontroli nad sytuacją. Jest to niezawodny sposób na zredukowanie poziomu stresu i ustabilizowanie swojego nastroju.

Jakość snu, a codzienne rytuały

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wspierających prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jednocześnie, wiele osób zmaga się z bezsennością i innymi zaburzeniami rytmu okołodobowego. Dzięki stworzeniu własnych rytuałów można w znacznym stopniu podnieść jakość swojego snu, a pośrednio — zwiększyć ilość energii w ciągu dnia. Wieczór powinien być momentem dnia przeznaczonym na wyciszenie. Kilka godzin przed snem warto zwolnić tempo i zrezygnować z korzystania z mediów społecznościowych. Wieczornym rytuałem może stać się np. realizacja swojego hobby, rozmowy w gronie rodziny, czytanie ulubionej książki czy długa kąpiel. Warto pamiętać o tym, że szukając zwyczajów, które będą warte realizacji, nie należy kierować się schematami. Rytuały mają być odprężające i realnie satysfakcjonujące, a więc dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Ciekawą inspiracją może być na przykład stworzenie rutyny pielęgnacyjnej. Oczyszczanie skóry, maseczki, kremy nawilżające — konkretna kolejność wykorzystania ulubionych produktów może okazać się bardzo uspokajająca. Należy jednak pamiętać, że same rytuały nie zagwarantują głębokiego snu. Często bagatelizowaną kwestią jest kupienie wygodnego materaca. A to on zapewnia ciału podparcie, wpływa na możliwość rozluźnienia mięśni i zmniejsza ryzyko wybudzania się w ciągu nocy. Choć precyzyjne dopasowywanie materacy ortopedycznych dla chorych jest już coraz częściej stosowane, to warto jeszcze upowszechnić ten zwyczaj i praktykować go przy projektowaniu każdej sypialni. Wszyscy zasługują bowiem na zdrowe plecy i głęboki sen.

Jakie zwyczaje wprowadzić do swojej codzienności?

Coraz powszechniejszą wiedzą jest fakt, iż rytuały wspierają prawidłowe funkcjonowanie sfery psychicznej i emocjonalnej. Jednak jak wykorzystać tę informację w praktyce? W jaki sposób stworzyć własne zwyczaje i wkomponować je w codzienną rutynę?

  • Kawa i herbata — rozpoczęcie dnia od wypicia ulubionej kawy i zakończenie go kubkiem ciepłej herbaty to sposób, który może osadzić każdy dzień w konkretnych, powtarzalnych ramach.
  • Kontakt z naturą — codzienny spacer w parku lub przejażdżka rowerem do pracy to nie tylko pomysł na rytuał redukujący stres, ale również doskonały sposób na poprawę fizycznego aspektu zdrowia.
  • Rezygnacja z mediów społecznościowych — w ciągu ostatnich kilku lat media społecznościowe stały się palącym problemem ze względu na ilość osób, które się od nich uzależniły. Porannym rytuałem, chroniącym psychikę przed przebodźcowaniem, może stać się postanowienie o rezygnacji z urządzeń elektronicznych przynajmniej przez godzinę po wstaniu.
  • Jedzenie posiłków — wiele osób je posiłki w biegu lub podczas wykonywania innych czynności. Przygotowanie zdrowego dania i zjedzenie go z uważnością, przy kuchennym style, to doskonały pomysł na codzienny rytuał, który pomoże odciąć się od natłoku informacji i zanurzyć w rzeczywistości.

Rytuały lekarstwem na obniżenie nastroju

Notoryczny stres i natłok zajęć to częste przyczyny obniżenia nastroju. Uporządkowanie swojej codzienności może przyczynić się do poprawy samopoczucia. Choć oczywiście długotrwałe dolegliwości związane z funkcjonowaniem psychicznym wymagają skorzystania ze specjalistycznej pomocy, to wypracowanie przyjemnych rytuałów może być doskonałym remedium na pojedyncze dni gorszego nastroju. Dzięki wprowadzeniu miłej rutyny do swojego życia możliwe jest nauczenie się uważnego funkcjonowania. Obecnie wiele osób jest przeciążonych różnymi obowiązkami i często wykonuje czynności automatycznie i bezrefleksyjnie. Wyznaczenie sobie świadomych czynności, które mają stać się nawykiem, pozwoli na pracę nad osiąganiem skupienia i angażowaniem umysłu w faktyczny kontakt z rzeczywistością. Dzięki rutynowym czynnościom można też podnieść satysfakcję z codziennego funkcjonowania dzięki cieszeniu się z małych rzeczy, nadających życiu sens.

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważną sferą ludzkiego funkcjonowania. Mowa tu nie tylko o wpływie na satysfakcję z życia, poziomie motywacji i codziennemu nastrojowi, ale również o zdrowiu fizycznym. Psychika i ciało są nierozerwalnie połączone. Niemożliwe jest posiadanie zdrowego ciała bez troszczenia się o emocje i o swój dobrostan psychiczny. Umiejętność redukowania stresu, zdrowej regeneracji, prawidłowego żywienia i unikania okresów obniżonego nastroju, to kluczowe kompetencje, niezbędne do budowania satysfakcjonującego życia. Na wszystkich tych polach warto wypracować swoje codzienne rytuały, które poprawią poczucie komfortu i stabilności w codziennym funkcjonowaniu.

Przeczytaj także: Wygodne łóżko – postaw na materac 90×200! Oto ranking 9 najlepszych produktów