Spacerując czy chodząc po mieście, z pewnością nie raz natknęliśmy się na osoby biegające. Biegacze trenują niezależnie od pory roku, masy ciała czy ubioru – ważne, aby było wygodnie. Wielu z nas zastanawia się nad spróbowaniem tego sportu, jednak czy warto? Jak się okazuje, bieganie charakteryzuje się licznymi zaletami, w tym zdrowotnymi. Zatem, co warto wiedzieć na ten temat oraz czego możemy się spodziewać po regularnym uprawianiu tego sportu? 

Jak przygotować się do biegania? 

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, co na siebie założyć. Tak naprawdę należy postawić na wygodę. Odpowiednio dopasowane spodnie, spodenki czy legginsy to podstawa, gdyż nie mogą być za małe lub za duże. Podobnie jest w przypadku koszulki czy bluzy. Oprócz tego każda kobieta powinna zainwestować w dobry stanik sportowy. Jednak najistotniejszym elementem, w naszym ubioru w czasie biegania są buty. Przy ich wyborze powinniśmy uwzględnić przede wszystkim:

  • rodzaj powierzchni, po jakiej będziemy biegać, gdyż poszczególne modele różnią się swoją budową oraz dodatkowymi właściwościami,
  • jak często i jak dużo trenujemy,
  • do jakiego typu biegania będą służyć,
  • swoją wagę, która jest ważnym kryterium pod kątem ilości amortyzacji buta,
  • rozmiar stopy, w tym uwzględnienie właściwej długości i szerokości stopy.

Dobre buty do biegania powinny również się nam podobać. Dlatego szukając właściwego modelu, warto także uwzględnić swoje indywidualne wymagania oraz gust. Pamiętajmy jednak, że bieganie latem a zimą różni się od siebie pod pewnymi względami. Głównie stawiamy tutaj na odzież termoaktywną oraz odpowiednie przygotowanie się w chłodne dni. Nie zapominajmy także o tym, aby się zdrowo wyspać! W ten sposób będziemy mieć spore pokłady energii oraz nasze mięśnie będą się właściwe regenerować po treningu. Jednak przy komponowaniu komfortowego łóżka, warto uwzględnić materac idealny.

Jakie są korzyści z biegania? Poznaj 8 powodów, by biegać!

Dlaczego warto biegać?Wielu z nas rozważa bieganie, gdyż tak naprawdę sport ten możemy uprawiać o każdej porze dnia, a także w każdym miejscu. Jesteśmy nad morzem? Czemu by nie przebiec się brzegiem! Wyjazd w góry? Idealna okazja do spróbowania biegania pod górkę i z górki. Co więcej – nie narusza naszego grafiku, gdyż nie wymaga od nas wskoczenia w strój gdy tylko wybije konkretna godzina. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że bieganie przynosi też wiele korzyści? Oto 8 najważniejszych powodów, by biegać!

Bieganie to tani sport

Tak naprawdę jedyną inwestycją w tym sporcie stanowią dobre buty. Tak naprawdę inne kwestie nie są tak ważne. Oczywiście warto postawić na odpowiedni strój, jednak wygodna koszulka oraz spodnie wystarczą. Oprócz tego, na wyposażenie biegacza składają się przydatne akcesoria, takie jak odblaskowe opaski, które przydają się, gdy biegamy po zmroku. Możemy również zainwestować w maskę antysmogową, nerkę czy gustowne skarpetki. Kwestie te nie są koniecznie obowiązkowe na samym początku naszej przygody z bieganiem.

Można poznać nowych ludzi

Biegając samemu, zazwyczaj mamy słuchawki, jednak czy kiedykolwiek pomyśleliśmy o tym, aby poznać innych biegaczy? Jak się okazuje, powstaje coraz więcej grup biegowych, które zrzeszają nie tylko na zawodach, ale także i treningach. Świetnie sprawdzi się, to gdy ćwiczymy do np. maratonu. Co więcej, takie zrzeszanie różnych lubi o wspólnej pasji często zaowocuje wspólnymi imprezami czy wyjazdami, które często przyczyniają się do nowych przyjaźni.

Bieganie to świetny sposób na utratę wagi

Istnieje wiele sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, czyli pozbycie się zarówno otyłości, jak i nadwagi. W dochodzeniu do dobrej formy pomóc nam może właśnie bieganie, które jest jednym z bardziej skutecznych spotów. Zużycie energii jest różne dla różnych osób, jednak najczęściej wynosi około 700 kcal na godzinę. Oprócz tego kalorie spalane są nie tylko podczas treningu, ale także po nim! Szacuje się, że 45 minut na bieżni przyspiesza metabolizm na około 14 godzin po treningu!

Korzystny wpływ na gęstość kości

Bez dwóch zdań ćwiczenia fizyczne, w tym właśnie bieganie, pozwala utrzymać oraz poprawić gęstość kości. Stanowi to świetny sposób zapobiegania osteoporozie, a także kontuzjom, związanym z częstymi złamaniami. Co więcej, z tego względu bieganie jest szczególnie zalecany kobietom po menopauzie, których ryzyko zachorowania na zrzeszotnienie kości jest szczególnie wysokie.

Pomoc w nadciśnieniu i cukrzycy

Regularne bieganie poprawia funkcjonowanie układu współczulnego i przywspółczulnego, co pomaga na utrzymanie prawidłowej wartości ciśnienia tętniczego. Zapobiega także odkładaniu się cholesterolu czy obniżania jego poziom. Nie można również pominąć korzystnego wpływu na cukrzycę! Według badań, osoby wdrażające do treningu 4-6 przebieżek trwających 30 sekund, mają poprawny poziom insuliny. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

Korzystnie wpływa na właściwe wysypianie się

Nie da się zaprzeczyć, że bieganie jako znaczny wysiłek fizyczny, znacząco poprawia jakość, długość oraz głębokość snu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdrowo się wyspać, co przekłada się na właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak o tym, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do wypoczywania, czyli postawić na dobry materac. Ofertę do niego znajdziesz tu: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200.

Biegać możemy z rodziną, znajomymi, osobami obcymi czy samemu – kwestia ta jest indywidualna. Jednak warto rozważyć codzienną dawkę ruchu w postaci biegania, które bez dwóch zdań odznacza się licznymi zaletami.

Przeczytaj także: Wygodne łóżko – postaw na materac 90×200! Oto ranking 9 najlepszych produktów