Zmaganie się z alergią dla wielu osób wiąże się z dyskomfortem utrudniającym codzienne życie. Jednym z podstawowych sposobów umożliwiających poprawę samopoczucia jest zachowywanie w domu czystości. W jaki sposób sprzątać efektywnie? Jakie są najskuteczniejsze triki, które mogą ułatwić utrzymanie czystości i sprawić, że sprzątanie nie będzie wymagało zbyt dużych nakładów wysiłku i czasu?

Czystość w domu alergika – dlaczego jest tak ważna?

Alergeny mogą znajdować się praktycznie wszędzie. Pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych i pleśń są najpowszechniejszymi czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne. W przypadku braku regularnego sprzątania w domu, staje się on miejscem, w którym alergik nieustannie zmaga się z katarem, swędzeniem oczu, kaszlem, bólem gardła, a czasem nawet z dusznościami. Jakie korzyści wynikają z regularnego sprzątania i utrzymywania czystości w mieszkaniu?

  • Redukcja alergenów – dzięki systematycznemu praniu, odkurzaniu i oczyszczaniu powietrza znacznie zmniejsza się ilość alergenów.
  • Zapobieganie dyskomfortowi – brak alergenów zmniejsza nie tylko częstotliwość występowania reakcji alergicznych, ale również ich intensywność.
  • Poprawa jakości powietrza – czyste powietrze ułatwia alergikom oddychanie, a często również poprawia stan ich skóry.
  • Zwiększenie odporności – alergicy przebywający w czystym domu rzadziej zmagają się z uciążliwymi infekcjami

Jak zorganizować sprzątanie?

Czystość w domu alergika - poznaj sposoby na efektywne i szybkie sprzątanie!W domu, w którym mieszka osoba zmagająca się z alergią, bardzo ważne jest regularne sprzątanie. W tym celu warto wypracować system, który sprawi, że nie będzie koniecznie poświęcanie na to nadmiernych ilości czasu. Przede wszystkim, warto ustalić jasny harmonogram. Najlepszy będzie plan tygodniowy – z czasem przekształci się w rutynę, która stanie się praktycznie odruchowa. Warto też zdecydować się na podzielenie obowiązków pomiędzy poszczególnych domowników. Wtedy znacząco zmniejszy się obciążenie obowiązkami poszczególnych osób. W domu zawsze powinny znajdować się potrzebne środki czystości. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie czasu, który musiałby być poświęcony na robienie zakupów. Warto też zaopatrzyć się w sprzęt, który ułatwi cały proces sprzątania. Ręczniki papierowe, mopy z mikrofibry, czy gumowe miotły ekspresowo usuwające sierść (dla posiadaczy zwierząt) mogą okazać się zbawienne!

Aby zaoszczędzić czas poświęcony na sprzątanie, warto też dobrze wyposażyć mieszkanie. Duża ilość szuflad i pojemników ułatwi odkładanie rzeczy na miejsce. Jeśli powierzchnie będą puste, prostsze stanie się wycieranie kurzu i mycie podłóg. Jeśli w domu mieszka osoba ze skłonnością do alergii, warto dbać o praktyczność. Im większa ilość drobiazgów, tym trudniej utrzymać w domu porządek. Dotyczy to również sypialni. Warto wyposażyć ją w wygodny materac – taki, jak np. jeden z dostępnych pod linkiem https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200 – jednak duża ilość poduszek dekoracyjnych zdecydowanie nie jest wskazana. Są one prawdziwym siedliskiem roztoczy kurzu i innych nieczystości.

Jak skutecznie zwalczać alergeny?

Aby zminimalizować częstotliwość i intensywność objawów alergicznych, należy regularnie dbać o eliminowanie z domu alergenów. Jakie są najważniejsze zasady umożliwiające sprawną realizację tych celów?

  • Pranie tekstyliów – warto wyposażyć dom w akcesoria sypialniane wysokiej jakości – takie, jak np. te ze sklepu http://www.sleepinghouse.pl/ – które można prać. Pranie należy robić w minimum 60 stopniach Celsjusza. Konieczne jest używanie do tego celu środków czystości wysokiej jakości.
  • Mycie podłóg – podłogi to prawdziwe siedlisko alergenów. Warto przynajmniej raz dziennie dobrze umyć wszystkie powierzchnie. W celu zaoszczędzenia czasu warto wyposażyć się w specjalny odkurzacz, który posiada właśnie funkcję mycia podłóg.
  • Usuwanie sierści zwierząt – w domu alergika nie powinna znajdować się sierść zwierząt. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w pralkę posiadającą specjalny program, który umożliwi skuteczne usuwanie włosów. Idealnym rozwiązaniem będzie też kupienie gumowej miotły, dzięki której stanie się możliwe szybkie czyszczenie dywanów z sierści.

Oczyszczanie powietrza – jak robić to skutecznie?

Wiele osób dba o przyjemny zapach w domu – np. korzystając ze świeczek czy specjalnych odświeżaczy powietrza (więcej o aromatyzacji przeczytasz tu: https://sleepinghouse.pl/artykul/aromatyzacja-wnetrz-jak-wykorzystac-ja-w-domu). Jednak dla alergików zdecydowanie ważniejsze jest stosowanie odświeżaczy powietrza. Najskuteczniejsze są te wyposażone w filtry typu HEPA. Usuwają nawet najdrobniejsze cząsteczki, które mogą stanowić przyczynę objawów alergicznych. Jednak aby utrzymać skuteczność urządzeń na pożądanym poziomie, konieczne jest systematyczne wymienianie filtrów.

Aby utrzymać w mieszkaniu czyste powietrze, można też kupić rośliny. Paprocie, draceny czy palmy bambusowe mogą widocznie podnieść jakość powietrza. Należy jednak pamiętać, że sprzyjają one gromadzeniu kurzu – konieczne jest więc ich regularne przecieranie.

Triki usprawniające sprzątanie

W jaki sposób ułatwić sobie sprzątanie? Pierwszym trikiem jest wykonywanie wszystkich czynności “od góry do dołu”. Dzięki temu, już wyczyszczone powierzchnie nie będą się brudziły. Dobrym sposobem będzie też stosowanie zasady “jednego miejsca”. Każdy przedmiot znajdujący się w domu powinien zajmować stałą lokalizację. Dla osób, które nie lubią sprzątania i mają problem ze zmotywowaniem się, korzystne może okazać się stosowanie techniki “5 minut”. Na czym ona polega? W planie dnia należy uwzględnić zaledwie 5 minut na sprzątnięcie danego obszaru. Z reguły okazuje się, że po rozpoczęciu działania, można z łatwością przedłużyć założony czas.

Czystość to podstawa dla alergików. Dzięki niej możliwe jest unikanie uciążliwych objawów i cieszenie się komfortowym funkcjonowaniem. Warto pamiętać o rozsądnym zagospodarowaniu przestrzeni oraz stosowanie się do zasad usprawniających proces sprzątania.