Wyjazd pod namiot to pomysł na świetny wyjazd. Nie ma wątpliwości, że będziemy się wtedy wspaniale bawić. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie nie tylko o dobrą zabawę, ale i komfort, powinniśmy zadbać o higienę i świeżość w namiocie. Jak to zrobić? Dowiedz się więcej!

Jak dbać o namiot?

Wielbiciele wyjazdów pod namiot na pewno wiedzą, jak dbać o ten produkt tak, aby jak najdłużej im służył. Ci, dla których jest to coś zupełnie nowego, jeszcze przed udaniem się w teren powinni poznać kilka wskazówek na temat jego pielęgnacji. Okazuje się, że utrzymanie go w dobrym stanie, a także czystości przez długi czas, jest jak najbardziej możliwe. Wszyscy chcemy na wyjazd zabrać ze sobą solidny, czysty namiot. Aby to sobie zapewnić, bezpośrednio po przyjeździe do domu z podróży musimy odpowiednio o niego zadbać. Przede wszystkim nie należy od razu odkładać go bezmyślnie na półkę. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić, aby zachować go w jak najlepszym stanie. Po pierwsze, powinniśmy go rozłożyć, aby mógł w stu procentach wyschnąć. To niezbędny krok – jeśli tego nie uczynimy, istnieje ryzyko, że na materiale rozwinie się pleśń. Wtedy namiot byłby zupełnie do wyrzucenia. Kolejną czynnością powinno być wyczyszczenie jego powierzchni – pozbądźmy się wszelkiego brudu czy błota. Możemy spłukać go ciepłą wodą i usunąć zabrudzenia płynem czyszczącym. Gdy po tym w pełni wyschnie, możemy go spakować – zwróćmy uwagę, aby zrobić to starannie.

Komfort w namiocie – o czym trzeba pamiętać?

Jak dbać o higienę i świeżość w namiocie?Jeśli lubimy przebywać pośród natury, spędzanie czasu w namiocie będzie dla nas czystą przyjemnością. Nie oznacza to jednak, że mamy całkiem zrezygnować z zapewnienia sobie wygody. Są kwestie, o których warto pamiętać, ponieważ uczynią nasz pobyt jeszcze przyjemniejszym. W pierwszej kolejności możemy zwrócić uwagę na temperaturę, jaka panuje w naszym namiocie. Latem istnieje duże ryzyko, że jego materiał nagrzeje się pod wpływem słońca. Na skutek tego siedzenie w środku może stać się niemożliwe. W zimę za to musimy postarać się, aby zapewnić sobie jak najlepszy komfort termiczny. Jeszcze przed wyjazdem powinniśmy zainwestować w takie artykuły, które pomogą nam utrzymać ciepło.

W przypadku wyższych temperatur przydatną rzeczą może być wybór takiego namiotu, który posiada specjalne mikrowłókna – one umożliwią wymianę powietrza w jego wnętrzu. Warto pamiętać o tym, aby rozbić namiot w cieniu. Jeśli nawet to nie pomaga, możemy zainwestować w wentylator. Wiele z nich ma przenośną formę, dzięki czemu możemy swobodnie zabrać je ze sobą w podróż. W razie, gdy nasz wyjazd ma miejsce w zimę, wówczas musimy postawić na odpowiednie ubrania i nakrycia, którymi będziemy mogli się ogrzać. Bardzo pomocna może okazać się mata, która będzie zatrzymywać zimno od dołu. Jeśli korzystamy ze śpiwora, nie zapominajmy o tym, aby położyć się do niego rozgrzanym – dzięki temu będziemy mogli utrzymać wyższą temperaturę ciała. Warto też zaopatrzyć się w różne ogrzewacze czy termofory, które nie zabierają dużo miejsca, a mogą okazać się prawdziwą pomocą w razie zimnych wieczorów.

Jak zapewnić higienę w namiocie?

Może wydawać nam się, że zachowanie higieny w namiocie, z dala od bieżącej wody i łazienki jest niewykonalne. Nic bardziej mylnego! W namiocie również może zadbać o to, aby nasze ciało było czyste. Warto tego dopilnować, ponieważ w ten sposób możemy nie tylko pozbyć się brudu, ale także poprawić nasze ogólne samopoczucie. Jeśli wędrujemy w pobliżu schronisk, możemy zaplanować trasę tak, aby na koniec dnia trafić tam i przy okazji wziąć prysznic. Gdy to nie wchodzi w grę, zawsze możemy rozbić namiot w pobliżu rzeki lub jeziora. Nawet krótka kąpiel nas orzeźwi i zmyje z nas brud. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby w momencie, w którym myjemy się w rzece, nie korzystać z mydła czy innych kosmetyków. Mogą one zanieczyścić wodę. Nawet wtedy, gdy wcześniej użyliśmy produktu takiego jak spray na komary, nie powinniśmy wchodzić do rzeki. W tym przypadku możemy umyć się za pomocą mydła i butelki z wodą. Namydlmy ciało i następnie spłuczmy je zaczerpniętą wcześniej wodą. Należy oczywiście dopilnować, aby wybrane przez nas mydło było biodegradowalne. Do mycia rąk może posłużyć nam za to żel antybakteryjny, który jest bardzo poręczny. Podczas biwaku możemy nawet spróbować wyprać nasze ciuchy – wystarczy zanurzyć je w wodzie. To sprawi, że staną się na tyle czyste, aby ponownie z nich skorzystać. Jeśli chodzi o kosmetyki, wybierzmy takie, które nie będą posiadać substancji szkodliwych dla środowiska. Zaopatrzmy się lepiej w takie produkty, które są specjalnie przystosowane do długich wypraw. Postawmy na takie, które będą wielofunkcyjne – dzięki temu zaoszczędzimy miejsca w plecaku.

Spokojny sen w namiocie – czy to możliwe?

Sen w namiocie na pewno będzie ciekawym doświadczeniem. W końcu nie na co dzień mamy okazję do tego, aby zasypiać przy dźwiękach natury i zwierząt. Nie dla każdego będzie to w stu procentach komfortowe – może się okazać, że gdy już się położyliśmy, w żaden sposób nie umiemy zasnąć. Na szczęście istnieją różne rozwiązania, dzięki którym możemy poprawić swój komfort. Warto pamiętać o tym, że oprócz śpiwora, powinniśmy zabrać też ze sobą coś, co posłuży jako nasze podłoże snu. Osoby najczęściej sięgają po matę lub materac nawierzchniowy. Obie rzeczy będą łatwe w przenoszeniu, jako że możemy je zwinąć w rulon i w ten sposób zabrać ze sobą. Postawmy na taką opcję, która będzie dla nas bardziej komfortowa. W przypadku śpiwora też mamy różne opcje do wyboru – syntetyczny lub puchowy. Pierwszy z nich sprawdzi się szczególnie dla alergików. Ważne jest też to, aby zwrócić uwagę na to, jakie miejsce wybieramy na nasz nocleg – najlepiej, aby powierzchnia była jak najbardziej płaska. Warto ponadto zabrać ze sobą poduszkę, która zwiększy naszą wygodę. O tym, jaki model wybrać, przeczytamy na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/36_wybieramy-poduszke-do-spania. Jeśli po powrocie z wyjazdu pod namiot poczujemy, że chcemy zatroszczyć się o swój komfort snu, odwiedźmy witrynę https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200, na której odnajdziemy mnóstwo produktów o wysokiej jakości. Zapewnimy sobie w ten sposób niezwykle udany wypoczynek, który na pewno docenimy po czasie spędzonym pod namiotem.

Jeśli pragniemy pobyć w naturze, a do tego znudziły nam się standardowe wyjazdy, wypad pod namiot będzie strzałem w dziesiątkę. Gdy ponadto odpowiednio się przygotujemy i zadbamy o świeżość oraz higienę w namiocie, możemy być pewni, że spędzimy wspaniały czas.