Dobry wygląd przekłada się na lepsze samopoczucie oraz zwiększą pewność siebie. Wlicza się w to także właściwa pielęgnacja paznokcie, która sprawia, że są one piękne. Jednak czy musi się to wiązać z wizytą w salonie manicurzystki oraz dużym wydatkiem? Jak się okazuje – niekoniecznie! Każdy z nas może zadbać o paznokcie również w domu, wystarczy tylko wiedzieć, jak zrobić to krok po kroku!

Domowe manicure krok po kroku

Przyszedł czas, aby zadbać o swoje paznokcie. Tak naprawdę domowy manicure może wynikać z różnych powodów, jednak nie ma co ukrywać – mamy tutaj pełną kontrolę nad każdym krokiem. A na czym one polegają?

Krok pierwszy – niezbędne akcesoria

Do wykonania samodzielnego manicure przyda dam się kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest mały ręcznik, który pomoże nam uniknąć zabrudzenia lakierem lub pyłkiem z paznokci. Następnie przyda nam się patyczek i preparat do usuwania skórek, wacik nasączony zmywaczem, pilniczek, polerka czy cążki. Mając w zasięgu ręki wszystkie przedmioty, które będą nam potrzebne, możemy zacząć domowy manicure!

Krok drugi – oczyszczenie płytki

Domowe manicure - jak wykonać je krok po krokuNajważniejszy element domowego manicure. Rozpoczynamy go od umycia dokładnie rąk oraz usunięcia pozostałości lakieru lub odżywki. Przyda się tutaj wacik ze zmywaczem, którego nie oszczędzamy. Zadbajmy, aby był delikatny oraz nie pozostawiał drażniącego zapachu. Po zakończeniu czynności warto dodatkowo przemyć ręce wodą oraz użyć odtłuszczacza na płytkę – w końcu tłusta powierzchnia ni sprzyja malowaniu.

Krok trzeci – wypiłowanie paznokcie i odsunięcie skórek

Zaczynamy od piłowania i pilniczkiem nadajemy im kształt. Pamiętajmy, aby nie używać modeli metalowych oraz nożyczek, gdyż przyczyniają się one do rozdwajania. Sam zabieg dokonujemy pod kątem 45º, aby uniknąć rozdwajania, a także piłujemy w jedną stronę długimi pociągnięciami. Następnie zmiękczamy i odsuwamy skórki. Zaleca się, aby zabieg ten był wykonywany co ok. 2 tygodnie.

Krok czwarty – nałożenie bazy

Odżywka to niezwykle ważny punkt w domowym manicure. Od niej zależy trwałość, równomierne rozłożenie koloru oraz zabezpieczenie paznokcie przed zniszczeniem czy odbarwieniem. Jak się okazuje, lakiery z zielonym i niebieskim pigmentem mogą powodować żółknięcie paznokci. Pamiętajmy również, aby przed nałożeniem odżywki dokładnie oczyścić płytkę z pyłku pomalowanych paznokci oraz preparatów pielęgnacyjnych!

Krok piąty – wybór koloru

Paznokcie przygotowane – teraz czas na najprzyjemniejszy etap! Jest nim malowanie paznokcie. Wybór koloru zależy od naszych preferencji lub wydarzenia, na jakie się szykujemy. Pamiętajmy jednak, że czerwień czy koral to modne klasyki, podobnie jak różne odcienie szarości. Jednak nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby zaszaleć z sezonowymi kolorami! To też czas malowania wzorków lub naklejania naklejek!

Krok szósty – utwardzacz

Lakier nałożony na całej płytce, bez pomalowanych skórek? Po zachowaniu odpowiedniego odstępu czasu i nabraniu pewności, że lakier wyschnął, czas na ostatni krok. Jest to nałożenie utwardzacza, nabłyszczacza lub przyspieszacza wysychania. Niektóre produkty oferują wszystkie trzy funkcje! Nie pomijajmy tego kroku, gdyż nasze paznokcie na długo zachowają swój wyjątkowy kolor i nie będą tak szybko odpryskiwać!

Sprawdzone sposoby na wzmocnienie paznokci

Paznokcie mogą z czasem ulec osłabieniu. Zazwyczaj wynika to z niedoboru witamin i minerałów, a także narażenie na działanie szkodliwych detergentów. Jak zatem możemy wzmocnić płytkę? Oto trzy sprawdzone sposoby!

Sposób 1 – dieta

Wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo sposób odżywiania się wpływa na nasz organizm. Stosujące restrykcyjne diety lub spożywając niepełnowartościowe posiłki, możemy pozbawić się cennych witamin i minerałów, takich jak witamina B7, A czy E. Warto tutaj wspomnieć także o wapniu, fosforze czy żelazie. Są to składniki odżywcze, które pomagają dbać o dobrą kondycję paznokci. Zatem pamiętajmy o nich!

Sposób 2 – zdrowy sen

Obecnie dużo mówi się o tym, jak zdrowy sen wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Zwiększa on ukrwienie, dzięki czemu mają dostęp do większej ilości cennych składników odżywczych. Warto zatem już dziś zadbać o jakość wypoczynku, a w tym celu najlepiej postawić na komfortowe łóżko. Powinno ono składać się z odpowiednio dopasowanego podłoża do spania, które jest dostępne na https://hilding.pl/. Warto również zaznaczyć, że modele, takie jak Hilding Mistral znajdziemy także w sklepie internetowym Senna Materace.

Sposób 3 – stosowanie olejku

Na rynku znajdziemy wiele gotowych preparatów do nawilżania i natłuszczania paznokcie. Warto jednak wspomnieć tutaj o oleju jojoba, który świetnie regeneruje płytkę paznokcia. Podobnie działanie pielęgnacyjne ma olej rycynowy, arganowy czy ze słodkich migdałów. Możemy je wcierać w płytkę paznokcia lub przygotować tzw. kąpiel, w której zanurzamy całe dłonie.

Domowe manicure pozwala nam na odprężenie się po długim dniu. Może być ono wykonywane w ramach domowego spa lub tak po prostu – w wolnej chwili. Opcja ta pozwala nam także zaoszczędzić trochę pieniędzy i czasu, gdyż nie musimy się umawiać czy iść!