Ile kosztuje dobry materac i co wpływa na jego cenę? Niekoniecznie rozmiar i nie zawsze grubość. Zobacz, co podwyższa koszt zakupu materaca i gdzie kupić dobry materac w Inowrocławiu.

Co wpływa na cenę materaca?

Ceny materacy znacząco różnią się między sobą, mimo iż zewnętrznie dobre materace są do siebie podobne. Jednak – podobnie jak w przypadku samochodów – to, co najważniejsze, jest niewidoczne. To właśnie wypełnienie materaca najbardziej wpływa na jego cenę i to je powinniśmy wziąć pod uwagę jako pierwsze, jeśli chcemy kupić dobry materac.

Mówiąc o wypełnieniu materaca,pod uwagę bierze się dwa rodzaje: wypełnienie sprężynowe i piankowe. Warto jednak poznać szczegóły.

Materace piankowe są lekkie i elastyczne, nadają się na łóżka z regulowaną wysokością zagłówka. W razie potrzeby można je łatwo obrócić na drugą stronę.

Materace piankowe mają trzy rodzaje wypełnień: pianka lateksowa, pianka termoelastyczna, pianka wysokoelastyczna. Mogą się składać z jednej lub kilku warstw pianki. Dzięki temu mają więcej niż jedną twardość. Optymalną można znaleźć, odwracając materac na drugą stronę lub przekładając warstwy pianki wewnątrz materaca.

Materace wysokoelastyczne są najbardziej uniwersalne. Szybko dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem nacisku, zapewniając wygodę od pierwszego dnia. Szybko też powracają do pierwotnego kształtu. Materac wysokoelastyczny można kupić do pokoju gościnnego albo hotelowego.

Materace termoelastyczne dopasowują się do krzywizn ciała pod wpływem jego temperatury. Nazywa się je materacami memory lub z pamięcią, bo zapamiętują kształt osoby, która na tym materacu śpi. Na pełne dopasowanie trzeba poczekać około dwóch tygodni, na początku taki materac może wydawać się twardy i źle dopasowany. Po dwóch tygodniach w pełni zasługuje na miano spersonalizowanego.

Ile kosztuje dobry materac? Gdzie znaleźć dobry materac w Inowrocławiu i ile za niego zapłacimy?Materace lateksowe, w przeciwieństwie do tych z pianki termo i wysokoelastycznej, zapewniają delikatne chłodzenie od spodu. Nie dogrzewają, ale chłodzą ciało w nocy. Dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Są idealne dla alergików i osób, które się w nocy pocą.

Materace sprężynowe dzielą się na kieszeniowe i bonellowe. Bonellowe znane są od ponad stu lat i na pewno każdy się z takim typem materaca spotkał. To połączone ze sobą sprężyny, które wprawiają łóżko w falowanie przy najmniejszym nacisku. Dla wygody snu są obłożone gąbką. Dziś takie materace sprzedawane są raczej rzadko, firmy, które stawiają na wysoką jakość (na przykład znana w Polsce marka Hilding), w ogóle nie oferują takich materacy.

Materace kieszeniowe to materace sprężynowe nowej generacji. Aby wyeliminować przenoszenie drgań i falowanie materaca każda sprężyna umieszczona jest w osobnej tulei z tkaniny, zwanej potocznie kieszenią. Wierzchnia warstwa materaca to najczęściej pianka wysokoelastyczna. Sprężyny są niewyczuwalne, ale zapewniają bardzo dobre podparcie ciała w czasie snu i utrzymanie fizjologicznej pozycji kręgosłupa.

Istnieją dwa specjalne typy materacy sprężynowych. Pierwszy to materace multipocket. Charakteryzują się większą gęstością i liczbą sprężyn. Drugi to materace hybrydowe. To materace grubsze od standardowych i bardzo wygodne. Są połączeniem materaców sprężynowych i piankowych.

Rozmiar materaca to kolejna rzecz, którą musimy wziąć pod uwagę, ale tylko w połączeniu z wypełnieniem. Nie porównujmy dwóch skrajnie różnych materacy, bo cena nie będzie wyznacznikiem ich jakości. Natomiast warto porównywać wielkość materacy o podobnym wypełnieniu, ale różnym rozmiarze i na tej podstawie określić, czy np. chcemy dopłacać do materaca w rozmiarze 220×200, czy wolimy pozostać przy materacu 160×200.

Grubość materaca sama w sobie nie wpływa na cenę, aczkolwiek grubsze materace często są droższe niż ich cieńsze odpowiedniki. Wynika to jednak z wysokości sprężyn, grubości pianki lub liczby jej warstw. Przy wybieraniu materaca nie grubość powinna być decydującym czynnikiem, aczkolwiek warto wziąć ją pod uwagę. Może się okazać, że gruby materac jest wygodniejszy.

Pokrowiec materaca jest tym, co jest widoczne, a na co nie zwracamy uwagi, niesłusznie uważając, że wszystkie pokrowce są takie same. To nie jest prawda. Pokrowce nieprzemakalne lub antyalergiczne są droższe i tym samym podnoszą cenę materaca. Jednak różnica wynosi zaledwie kilka procent. Na pokrowcu nie warto oszczędzać.

Sklep, w którym kupujemy materac, wbrew pozorom i często rozpowszechnianym informacjom, nie ma wpływu na cenę. Materace określonej marki będą kosztowały tyle samo w Inowrocławiu, co w Krakowie. Wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać, odwiedzając sklep internetowy z materacami. W każdym można nie tylko porównać ceny, ale też od razu złożyć zamówienie z dostawą do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Dobry materac to pojęcie bardzo enigmatyczne. Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich. Natomiast są dobre materace, które można kupić dla konkretnych klientów. Ceny materacy sprawdzimy w ofercie marki Hilding.

Materac młodzieżowy Hilding Funky kosztuje około 700 zł. To materac piankowy z pianki wysokoelastycznej. Wystarczy na kilka lat dorastania nastolatka. Po tym czasie trzeba będzie kupić materac dla osoby dorosłej.

Materac pojedynczy może mieć bardzo różną cenę. Wszystko zależy od tego, czy postawimy na materac sprężynowy, czy piankowy i jaka będzie szczegółowa specyfikacja materaca. Wąski materac sprężynowy Hilding Step kosztuje około 600 zł. To tanio nawet jak na materac sprężynowy. Takie materace w najmniejszym rozmiarze mogą kosztować nawet dwa razy tyle.
Materac piankowy Hilding Foxtrot kosztuje około 1200 zł. To nie najdroższy materac w ofercie Hilding. Znajdziemy i taki za 2200 zł.
Koszt materaca lateksowego dla jednej osoby to około 1500 zł.

Materac podwójny wbrew pozorom nie kosztuje tyle, co dwa materace pojedyncze. Ceny materacy podwójnych są powiększone w stosunku do pojedynczych o około 25%.

Materac medyczny dla osoby z dolegliwościami ze strony układu kostno-stawowego na stronie marki Hilding można kupić już za 1200 zł. Będzie to materac Hilding Foxtrot. Za materac medyczny Hilding Rumba zapłacimy około 2000 zł. Podobna będzie cena materaca Hilding Melody, który co prawda nie ma certyfikatu wyrobu medycznego, ale jest polecany alergikom.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Skoro wiemy już, co wpływa na cenę materaca i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, warto na koniec zapamiętać o dwóch cechach dobrych materacy, które mają wpływ na cenę, ale też świadczą o wysokiej jakości produktu.

Certyfikat lub certyfikaty – ich nadanie przez niezależne jednostki poprzedzone jest intensywnymi badaniami i eksperymentami, czasem eksperymentalnymi. Pociąga to za sobą koszty finansowe, a także zwiększone nakłady pracy. Certyfikat może informować np. o tym, że materac zyskał status wyrobu medycznego albo, że został zrobiony wyłącznie z surowców niezawierających szkodliwych substancji. Tak jest w przypadku materacy Hilding, które zyskały certyfikat Oeko-Tex.

Długość gwarancji to druga ważna cecha materaca, na którą warto zwrócić uwagę. Im dłuższa gwarancja tym droższy, ale lepszej jakości materac. Materace marki Hilding objęte są piętnastoletnią gwarancją na wkład.