Szukasz materaca dla siebie? Podpowiemy ci, po czym poznać dobry materac, ile takowy kosztuje, i gdzie szukać materaca w Inowrocławiu.

Co wpływa na cenę materaca?

Na cenę materaca wpływają jego cztery podstawowe cechy: wypełnienie, rozmiar, grubość, pokrowiec.

Wypełnienie jest niewidoczne, bo ukryte w pokrowcu, a jednak to ono najbardziej wpływa na jakość materaca i jego cenę. Istnieją dwa typy wypełnienia materaca: piankowe i sprężynowe.
Materace sprężynowe charakteryzują się stosunkowo niskimi cenami ( są tańsze od materaców piankowych) i dużą twardością. Poleca się je osobom o wyższej wadze oraz tym, które lubią spać na twardym podłożu.

Materace sprężynowe to zarówno materace bonellowe, jak i kieszeniowe. Bonellowe powoli wychodzą z użycia, bo to stary i dość niewygodny typ materacy. Występujące w nich sprężyny są ze sobą połączone. Wierzch materaca to gąbka, która ma zapewnić wygodę. Mimo to zdarza się czasem, że sprężyny pękają i „wychodzą” z materaca. Ponadto w materacach bonellowych nacisk na jedną sprężynę powoduje falowanie wszystkich. To niekomfortowe, zwłaszcza na podwójnych łóżkach, gdy jedna osoba odczuwa ruchy drugiej.

Materace kieszeniowe są zrobione inaczej. Nowoczesne rozwiązanie eliminuje przenoszenie ruchu. Nacisk ma charakter punktowy. Każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszeni i nacisk na jedną nie ma wpływu na pozostałe.

Materace piankowe produkowane są z dwóch rodzajów pianki: pianki poliuretanowej i pianki lateksowej. Pianka poliuretanowa występuje jako pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna.

Cena dobrego materaca – ile musimy zapłacić za dobry materac i gdzie go kupić w Inowrocławiu?Materace z pianki wysokoelastycznej pod wpływem nacisku dopasowują się do kształtu ciała. Wracają do pierwotnego kształtu, gdy tylko pozostają puste.

Materace z pianki termoelastycznej reagują na temperaturę ciała osoby, która na tym materacu śpi i pod jej wpływem przybierają odpowiedni kształt. Mówi się o nich, że są materacami z pamięcią, bo zapamiętują kształt śpiącej osoby.

Materace z pianki poliuretanowej są miękkie, delikatnie otulają ciało i dogrzewają je od spodu.
Materace lateksowe odwrotnie – są przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Mają właściwości chłodzące.

Rozmiar materaca poniekąd wpływa na jego cenę. Im większy materac, tym wyższa cena. Zasada ta sprawdza się, jeśli porównujemy dwa materace tego samego typu i tylko w tym kontekście warto patrzeć na rozmiar. Nie ma sensu porównywać rozmiaru materaca piankowego i sprężynowego, tu rozmiar nie przełoży się bezpośrednio na cenę.

Grubość materaca ma na jego cenę taki sam wpływ jak rozmiar. Warto zwracać na nią uwagę, ale nie warto porównywać cen materacy tylko w zależności od ich grubości. Grubszy materac piankowy będzie droższy od cienkiego, ale gruby materac sprężynowy może być od cienkiego piankowego tańszy.

Pokrowiec faktycznie wpływa na cenę materaca, jednak różnice są tak nieduże, że najlepiej jest wybrać taki pokrowiec, jaki jest nam potrzebny, a nie najtańszy. Droższe są pokrowce nieprzemakające i antyalergiczne.

Co nie wpływa na cenę materaca?

Istnieją teorie, że miejsce, w którym kupujemy materac, ma wpływ na jego cenę. Tymczasem jeśli faktycznie pojawiają się różnice, to są one minimalne. Zasadniczo, jeśli porównamy cenę tego samego materaca w różnych miejscach w Polsce, okaże się, że jest niemal identyczna. Nie ma znaczenia, czy będzie to materac kupowany w Inowrocławiu, czy Olsztynie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości można sprawdzić ceny w sklepach internetowych, które są takie same dla całego kraju. Można też od razu złożyć zamówienie na materac z dostawą do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Koszt dobrego materaca nie jest łatwy do zdefiniowania, podobnie jak trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie „dobry materac”. Warto zastanowić się, dla kogo kupujemy materac, bo to dla tej osoby ma być on dobry. Można natomiast ustalić średnie ceny materacy dla różnych klientów, wykorzystując cennik marki Hilding. To ceniony producent materacy, oferujący bardzo dobrą jakość w niewygórowanych cenach.

Materac dla jednej osoby – może być materacem pojedynczym lub podwójnym. Można też wybrać między materacem piankowym i sprężynowym. Najmniejsze materace pojedyncze mają rozmiar 80×200 i oczywiście najniższą cenę, ale trudno tu mówić o wygodzie. Dla jednej osoby proponuje się materace 100X200 lub 120X200. Materac sprężynowy Hilding Cha-Cha kosztuje około 1200 zł. Materac piankowy Hilding Conga w tym samym rozmiarze około 2100 zł.

Materac dla dwóch osób o podobnym wzroście i wadze będą większą wersją materacy jednoosobowych. I tu niespodzianka, bo cena wcale nie będzie podwójna. Do ceny pojedynczego materaca trzeba doliczyć około 25%.

Jeśli jednak dwie osoby śpiące razem znacząco różnią się wzrostem i wagą, lepszym wyborem będzie materac hybrydowy, czyli łączący w sobie cechy materaca piankowego i sprężynowego. Za taki materac marki Hilding zapłacimy średnio 3500 – 4000 zł.

Materace młodzieżowe to materace piankowe zrobione z miękkiej pianki. Są zaprojektowane specjalnie z myślą o młodych osobach o stosunkowo niskiej wadze. Czas ich użytkowania jest stosunkowo krótki, bo nastolatek rośnie, staje się też coraz cięższy i po kilku latach potrzebuje dorosłego materaca, najczęściej o wyższym stopniu twardości. Za materac młodzieżowy Hilding Breakdance w rozmiarze 80×180 cm zapłacimy około 800 zł.

Materace dla alergików muszą spełniać rygorystyczne wymogi. Tu ważny jest nie tylko wkład, ale i pokrowiec, w tym wypadku obowiązkowo antyalergiczny. Marka Hilding poleca alergikom materac lateksowy Hilding Melody. Cena pojedynczego to około 1500 zł.

Materace medyczne przeznaczone dla osób przewlekle chorych, leżących, skarżących się na problemy z kręgosłupem lub bóle reumatyczne, są oznaczone jako wyroby medyczne. Posiadają też odpowiedni certyfikat. Ich cena jest nieco niższa, niż wskazuje na to specyfikacja, bo takie wyroby sprzedawane są z niższą stawką VAT.
W ofercie marki Hilding znajduje się kilka materaców medycznych. Za materac Hilding Fandango w rozmiarze 120×200 zapłacimy około 900 zł, za materac Hilding Pasodoble w tym samym rozmiarze około 1600 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Czasem cena materaca, nawet biorąc pod uwagę jego specyfikację, może wydawać się wygórowana. Wtedy warto sprawdzić jeszcze dwie rzeczy: jak długi jest czas gwarancji na materac i czy jest on certyfikowany.

Certyfikaty nadane materacom wskazują na ich wysoką jakość oraz specyficzne cechy. Np. certyfikat Oeko-Tex, którym może pochwalić się marka Hilding, jest dowodem na to, że materac został zrobiony z komponentów, które nie zawierają niebezpiecznych substancji. Certyfikaty nadawane są przez zewnętrzne jednostki.

Długość gwarancji bezpośrednio wskazuje na jakość materaca. Im dłuższa gwarancja, tym lepszy produkt mamy przed sobą. Materace marki Hilding, jako jedne z niewielu na rynku, mają aż piętnastoletni okres gwarancji.