Ludzie w dzisiejszych czasach są zazwyczaj niecierpliwi i chcieliby spektakularnych efektów po tygodniu uprawianiu wybranej przez siebie aktywności fizycznej. Co poniektórzy idą na skróty, aby poprawić siłę czy wydolność i zażywają różnego rodzaju suplementy, które niekoniecznie korzystnie wpływają na zdrowie. Tak naprawdę nie ma drogi na skróty, a przykładem tego jest joga. Dlaczego warto uzbroić się w cierpliwość, ćwicząc jogę?
Czym jest joga?
Praktyka jogi wywodzi się z Indii wiele tysięcy lat temu i do dziś cieszy się uznaniem oraz popularnością. Uznaje się ją za styl życia, który dąży do zachowania równowagi między ciałem a duszą. Warto również wiedzieć, że tradycyjne podejście do jogi zakłada ścieżkę rozwoju składającą się z ośmiu filarów, do których zalicza się:
- yama, czyli zakazy,
- niyama, czyli dyscyplina, cnoty,
- asany, czyli pozycje,
- pranajama, czyli świadomy oddech,
- pratjahara, czyli wyciszenie umysłu,
- dharana, czyli koncentracja,
- dhyana, czyli medytacja,
- samadhi, czyli kontemplacja.
Jakie są rodzaje jogi?
Nie ma jednej jogi, gdyż wyróżnia się kilka jej rodzajów. Każdy z nich odzwierciedla inny cel, jaki realizuje się, a także sposób, w jaki komunikuje się ciało z duszą. Najczęściej spotykamy się z terminem Hatha joga, czyli klasycznym stylem określający wszystkie części jogi, związane z ćwiczeniami. Do innych zaliczyć można m.in.:
- ashtanga joga – dynamiczna, dążąca do uspokojenia umysłu i uzyskania perfekcji w wykonywaniu powtórzeń, a także odnalezienia swojego tempa ćwiczeń,
- vinyasa joga – ceni sobie różnorodność ćwiczeń, jednak skupia się przede wszystkim na prawidłowym oddychaniu,
- joga iyengara – poprzez dbałość o szczegóły wykonywania poszczególnych asan, pozwala na osiągnięcie balansu, równowagi i wzmocnienie ciała,
- yin joga – charakteryzuje się statycznym wysiłkiem i intensywnym rozciąganiem, a także pozwala na osiągnięcie wewnętrznej harmonii,
- kundalini joga – inaczej joga świadomości, gdyż pozwala na wyciszenie i oczyszczenie duchowe,
- bikram joga – polega na wykonaniu podstawowych asan Hatha jogi, ale w pomieszczeniu o odpowiednio wysokiej temperaturze i wilgotności, co pomaga m.in. schudnąć,
- power joga – idealne rozwiązanie dla osób lubiących intensywny wysiłek fizyczny,
- air joga – stanowi połączenie jogi i akrobatyki.
Joga – dla kogo i co jest potrzebne?
Tak naprawdę joga może być praktykowana przez każdego. Idealnie sprawdzi się dla osób młodych, w tym dzieci czy młodzieży, a także nie ma przeciwwskazań, aby wykonywać te praktyki w wieku podeszłym! Może stanowić zarówno urozmaicenie treningu osoby aktywnej, jak i być podstawowym źródłem aktywności fizycznej osób, które nie mają na co dzień zbyt dużo ruchu. Zaleca się ją m.in. osobom pracującym za biurkiem. Oprócz tego świetnie sprawdzi się u osób skarżących się na bóle pleców i karku, a także zmagających się z innymi schorzeniami. A w co się wyposażyć przy ćwiczeniu jogi? Przede wszystkim na sesję jogi przyda nam się:
- dobra mata, najlepiej antypoślizgowa,
- pokrowiec na matę,
- luźny, przewiewny strój,
- 2 koce, którymi po praktyce możemy się ewentualnie zawinąć,
- 2 piankowe lub drewniane klocki,
- wałek i pasek.
Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
Główną korzyścią z ćwiczenia jogi jest fakt, że przyczynia się do całkowitego relaksu i to zarówno na poziomie umysłu, jak i całego ciała. Po praktyce czujemy przyjemne zmęczenie i rozluźnienie. Można powiedzieć, że stanowi swego rodzaju reset całego organizmu. Jednak oprócz tego, istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie ćwiczyć jogę, gdyż:
- redukuje stres,
- wspomaga trawienie,
- wspomaga leczenie wielu dolegliwości,
- poprawia krążenie,
- polepsza oddech,
- zwiększa elastyczność ciała,
- pomaga w odchudzaniu,
- oczyszcza organizm z toksyn.
Joga a sen
Regularne uprawianie jogi wspomaga codzienne funkcjonowanie, pozytywnie wpływa na pracę licznych układów, a także pozwala na rozluźnienie – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przekłada się to również na zwiększenie jakości, a także poprawienie głębokości wypoczynek! Musimy jednak pamiętać, że to właśnie sen odpowiada za właściwą regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, przez co możemy robić postępy w każdej dyscyplinie sportowej, niezależnie od rodzaju. Stawiając na zdrowy wypoczynek, musimy jednocześnie zainwestować we właściwe dopasowany do anatomicznych kształtów ciała materac do spania. Przy jego wyborze warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje użytkownika, czyli rodzaj wypełnienia, rozmiar oraz stopień twardości. W ten sposób możemy zadbać o właściwe wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki, dzięki czemu gwarantuje komfortowy i zdrowy sen.
Joga to nie tylko ćwiczenia dbające o sylwetkę, ale także korzystnie oddziałują na niemalże każdą dziedzinę życia. Niezaprzeczalnie, wyróżnia się licznymi zaletami, dla których warto trochę dłużej poczekać. Ponadto jesteśmy w stanie nauczyć się cierpliwości, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo ważne.