W dzisiejszych czasach wyróżnia się wiele chorób cywilizacyjny, a wśród nich można wyróżnić dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Mogą mieć one różne przyczyny, jednak niezależnie od tego, są w stanie utrudniać, a czasem nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Zatem, jak sobie z tym radzić?

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Pierwszą kwestią, która przychodzi nam na myśl przy poruszaniu tematu bólu kręgosłupa, jest styl życia. Noszenie plecaka/torebki na jednym ramieniu, wysokie buty czy nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów to tylko jedne z nielicznych kwestii, o których na co dzień zapomniany. Oprócz stylu życia, do najczęstszych przyczyny bólu kręgosłupa należy:

  • nadwyrężenie mięśnia lub więzadła,
  • wypadnięcie lub pęknięcie dysku,
  • zapalenie kości i stawów,
  • skrzywienie kręgosłupa lub wady postawy,
  • osteoporoza.

Jak zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa?Domowe sposoby na ból kręgosłupa

Z niewielkim bólem możemy radzić w różny sposób. Do najczęściej wybieranych opcji zalicza się ciepła, relaksująca kąpiel czy gorące okłady. Jednak równie chętnie stosuje się maści – zarówno rozgrzewające, jak i chłodzące. Jednak nie ma nic lepszego niż zmiana stylu życia oraz zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Pozwala na rozbudowę mięśni, a tym samym ogranicza dolegliwości bólowe ze strony pleców. Warto również zauważyć, że sporą część doby spędzamy w łóżku, a to, na czym śpimy, również wpływa na stan kręgosłupa. Z uwagi na to, warto już dziś zainwestować w dobry materac do spania!

Materac ortopedyczny – dla kogo? 

Materac do spania to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka, jednak niestety – często pomijany. Warto o nim pamiętać, gdyż jest w stanie zapewnić nam najlepsze wsparcie kręgosłupa i sylwetki. Odpowiada za to możliwość nieźle idealnego dopasowania się do anatomicznego kształtu ciała użytkownika. Na współczesnym rynku wyróżnia się wiele modeli, jednak dla osób zmagających się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa zaleca się modele ortopedyczne. Są to najwyższej jakości produkty, które dodatkowo charakteryzują się statusem wyrobu medycznego oraz właściwościami prozdrowotnymi. Oprócz tego są antyalergiczne i gwarantują komfortowy wypoczynek każdemu z nas – i to niezależnie od wieku. Sprawdzą się przede wszystkim w sypialni seniorów, jednak równie dobrze korzystać z niego mogą pary czy młodzi dorośli!

Każdy z nas poświęca niemalże ⅓ swojego życia na sen, czyli około ośmiu godzin dziennie. Jest to dość spora liczba, dlatego warto już dziś zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczywania. Co więcej, odpowiednie podłoże do spania może zmniejszyć ból kręgosłupa!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: