Każdy z nas chce dobrze wyglądać. Niestety, niektórych elementów nie jesteśmy w stanie pozbyć się za pomocą zdrowego stylu życia. Blizny, zmarszczki, obwisła skóra czy cellulit uznawane są za zmorę naszego społeczeństwa. Obecnie możemy zastosować wiele metod pozwalających poprawić estetykę ciała. Jedną z nich jest karboksyterapia. A na czym ona polega? Oraz jak wygląda ten zabieg i czy jest bezpieczny?

Karboksyterapia – czym jest?

Zabieg karboksyterapii opiera się a terapii medycznym dwutlenkiem węgla, który jest bezpośrednio wstrzykiwany do skory lub tkanki podskórnej. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne, certyfikowane urządzenia, które są wyposażone w pistolet pneumatyczny. Mechanizm działania karboksyterapii polega na oddziaływaniu medycznie sterylnym gazem, którym jest dwutlenek węgla oraz procesów uruchomionych na skutek uszkodzenia skóry, za co odpowiada wkłucie igły. Sam zabieg może być wykonany na całym ciele, jednak najczęściej wykonuje się go w okolicach oczy, twarzy czy obszaru szyi wraz z dekoltem. Dodatkowo nie zapominajmy o wszelkich częściach ciała, na których znajduje się cellulit lub rozstępy. A jak przebiega sam zabieg?

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia to innowacyjna oraz niezwykle skuteczna metoda umożliwiająca poprawę każdych niedoskonałości skóry. Może być przeprowadzony na każdym obszarze ciała. Polega na aplikacji podskórnej dwutlenku węgla, co przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośny. A z czym wiąże się tego typu iniekcja?

Dwutlenek węgla a skóra

Wtłaczany dwutlenek węgla po trafieniu w miejsce docelowe powoduje rozszerzanie się drobnych naczyń krwionośnych. W ten sposób przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi, która jego bogata w tlen oraz cenne składniki odżywcze. Co więcej – gaz ten stymuluje tworzenie nowych naczyń, czyli pobudza proces neowaskularyzacji. Natomiast sama iniekcja przyczynia się do powstania stanu zapalnego, który stymuluje produkcję nowych włókien kolagenu oraz elastyny. Efektem tego jest lepiej ukrwiona i odżywiona skóra. Można także zauważyć wygładzenie jej struktury oraz poprawę napięcia.

Dwutlenek węgla a cellulit i komórki tłuszczowe

Karboksyterapia - czym jest i jakie daje efekty?Karboksyterapia pomoże także w redukcji cellulitu oraz tkanki tłuszczowej. Jest to możliwe głównie z uwagi na wrażliwość komórek tłuszczowych na dwutlenek węgla. W trakcie zabiegu jest on przekształcany częściowo w kwas węglowy, który powoduje uszkodzenia błony komórkowej adipocytów. W ten sposób uruchamia się proces rozkładu tłuszczu, czyli lipolizy. Poprzez zwiększenie przepływu krwi w tkankach zwiększa się drenaż limfatyczny, podkręca metabolizm oraz przyspiesza wydalanie resztek komórek tłuszczowych. W przypadku cellulitu mamy tutaj do czynienia z ułatwieniem niszczenia zwłókniałych przegród pomiędzy komórkami.

Dwutlenek węgla a blizny i rozstępy

Nie ma co ukrywać, zarówno blizny, jak i rozstępy są niezwykle trudne do usunięcia. Stanowią zmorę wielu kobiet, gdyż obniżają pewność siebie oraz dostarczają wielu negatywnych emocji w związku z założeniem stroju kąpielowego. A gdyby tak usunąć je w nieinwazyjny sposób? Karboksyterapia jest świetnym rozwiązaniem, gdyż działa bezpośrednio w miejscu powstania nieestetycznych zmian. Umożliwia regenerację komórek, stymulację syntezy kolagenu oraz włókien elastyny, a także poprawę ukrwienia, przez co usprawnia pigmentacje zmian. W tym przypadku seria zabiegów jest dobrana do indywidualnych potrzeb. Jednak szacuje się, że z pomocą karboksyterapii można zniwelować widoczność rozstępów aż o 80%!

Dwutlenek węgla a porost włosów

Karboksyterapia może być również stosowana w celu zwiększenia mikrokrążenia. Pozwala to na dotlenienie komórek skóry oraz mieszków włosowych. Przekłada się to na pobudzenie wzrostu włosów, a także ich odnowę czy regenerację. Sam zabieg dodatkowo wpływa na prawidłową proliferację komórek skórno-naskórkowych, przez co doprowadza do ich właściwego namaczania. Oznacza to, że idealnie sprawdza się w profilaktyce wypadania włosów oraz łysieniu. Najlepsze efekty obserwuje się po serii zabiegów, jednak zauważalne zmiany można zobaczyć już po ok. 3-4 zabiegach.

Wskazania i przeciwwskazania do karboksyterapii

Istnieje szereg wskazań do wykonania zabiegu karboksyterapii. Jest nim przede wszystkim występowanie cellulitu, podwójnego podbródka, cieni pod oczami, rozstępów czy blizn. Warto skorzystać z niego w przypadku wiotkiej skóry czy problemy z wypadającymi włosami. Nie zapominajmy jednak o przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu. Do nich zalicza się przede wszystkim ciąża i okres karmienia piersią, zakażenia bakteryjne oraz wirusowe. Wyróżnia się także takie jednostki chorobowe jak epilepsja, nowotwory czy niewydolność serca, płuc lub nerek. Więcej informacji dostaniemy, kontaktując się z salonem oferującym zabieg karboksyterapii.

Karboksyterapia – co robić po zabiegu?

Karboksyterapia to zabieg bezpieczny, jednak istnieje kilka zaleceń. Przede wszystkim nie wymaga on okresu rekonwalescencji i zaraz po opuszczeniu gabinetu można wrócić do codziennym zajęć. Musimy jednak pamiętać, że w związku z drobnymi nakłuciami naruszającymi ciągłość naskórka nie zaleca się korzystania z sauny czy basenu. Przez pierwsze 2-3 dni nie należy się opalać, a dopiero po 24 godzinach można wrócić do aktywności fizycznej. Zaleca się także przeciążenie organizmu – najlepiej po zabiegu odpocząć w komfortowej sypialni, na materacu Hilding Foxtrot lub innym modelu dostępnym na  www.hilding.pl.

Karboksyterapia to metoda terapeutyczna, która znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Tak naprawdę efekty są tutaj uzależnione od tego, co chcemy osiągnąć. Jej szerokie zastosowanie oraz liczne zalety, w tym mała inwazyjność, bezpieczeństwo oraz brak czas rekonwalescencji dodatkowo zwiększa atrakcyjność karboksyterapii.