Zdrowa, zróżnicowana dieta to gwarancja dobrego samopoczucia. Tylko tak możemy zapewnić swojemu organizmowi wszystko, co potrzebne. Jak jednak upewnić się, że nasze potrawy są wartościowe? Możemy wkomponować w nie różne przyprawy. Poznaj zdrowotne właściwości przypraw!

Dlaczego warto używać przypraw?

Nasze dania nie zawsze okazują się sukcesem, a do tego ciągle brakuje im tego “czegoś”? Być może to znak, że nie korzystamy z przypraw! To najlepszy sposób, aby nawet z najprostszego posiłku przygotować coś niezwykłego. Przyprawy wzmacniają smak, zapewniają dodatkowe walory, a do tego wyróżniają poszczególne potrawy. Mogą sprawić, że w zależności od naszych preferencji jedzenie stanie się bardziej gorzkie, ostre czy też słodkie. Nie ma wątpliwości, że każdy miłośnik gotowania powinien opanować sztukę dodawania przypraw. Nawet jeśli należymy do osób, które przepadają raczej za łagodnymi smakami, poznawszy zdrowotne właściwości przypraw, szybko przekonamy się do tego, że rzeczywiście warto z nich korzystać. Okazuje się bowiem, że dane przyprawy odgrywają istotną rolę w rozgrzewaniu ciała. Zapewniają przyjemne uczucie ciepła, które potrzebne jest szczególnie zimową porą. Oprócz tego mogą znacząco przyspieszyć proces gojenia się ran. Wpływają korzystnie na układ pokarmowy i wydzielanie soków, dzięki czemu proces trawienia może przejść bardzo płynnie. Co istotne, wyróżniają się ponadto działaniem bakteriobójcze – oznacza to, że skutecznie blokują rozwijanie się bakterii czy innych grzybów. Wynika to przede wszystkim z obecności olejków eterycznych w ich składzie. Poza tym przyprawy zawierają cenne witaminy, minerały i związki, które dobrze działają na nasz organizm.

Przyprawy o przeciwzapalnym działaniu

Działanie przypraw jest o wiele bardziej złożone, niż mogłoby się nam wydawać. Oczywiście, dane właściwości będą zależały od składu poszczególnego składnika. Na szczęście jednak na rynku dostępnych jest tyle przypraw, że z pewnością szybko odnajdziemy to, czego potrzebujemy. Jeśli zależy nam na przeciwzapalnym efekcie, skorzystajmy z przypraw takich jak rozmaryn, goździki czy gałka muszkatołowa. Sprawdzą się idealnie do zredukowania stanu zapalnego, a nawet zmniejszenia bólu. Przeciwzapalne przyprawy będą przydatne dla osób zmagających się z chorobami takimi jak endometrioza, która charakteryzuje się istnieniem przewlekłego stanu zapalnego.

Przyprawy na infekcje

Zdrowotne właściwości przyprawOsoby, które często łapią różne infekcje, zdecydowanie powinny zainwestować w zestaw przypraw. Zdziwimy się, kiedy dowiemy się, jak wiele z nich pomaga w przypadku przeziębienia czy innych chorób! Mowa tu szczególnie o bazylii, która pomoże w walce z kaszlem, a do tego będzie przeciwdziałać drobnoustrojom. Równie dobrze sprawdzi się tymianek, który ma działanie wykrztuśne. Oprócz tego warto sięgnąć po czosnek, majeranek i anyż, które skutecznie redukują obecność bakterii, czym znacząco przyspieszają proces leczenia. W tym wypadku mamy wiele różnych sposobów na to, aby wykorzystać drogocenne właściwości przypraw. Możemy użyć je do przyrządzanych przez nas potraw, które na pewno zjemy ze smakiem. Dobrą opcją będzie przygotowanie naparu, który dodatkowo pomoże nam się rozgrzać. W celu oczyszczenia dróg oddechowych postawmy jednak na inhalację, która najlepiej poradzi sobie z tym problemem. Do miski z gorącą wodą wystarczy dodać kilka łyżek danej przyprawy, okryć głowę ręcznikiem, a następnie powoli wdychać unoszące się powietrze. Dzięki temu szybko pozbędziemy się niechcianych bakterii i drobnoustrojów!

Przyprawy na trawienie

Problemy z układem trawiennym mogą dostarczyć silnego dyskomfortu. Nierzadko znacząco utrudniają życie chorego. Na szczęście możemy skutecznie pozbyć się tego kłopotu, włączając do naszej diety przyprawy korzystnie wpływające na proces trawienia. Będzie to między innymi kminek, który fenomenalnie radzi sobie ze wzdęciami. Wynika to z tego, że reguluję wydzielanie enzymów trzustki. Pomaga też w lepszym wchłanianiu substancji odżywczych. Możemy używać go przede wszystkim w daniach obiadowych, takich jak gulasze, curry czy też zupy. Podobne działanie możemy zaobserwować w przypadku lubczyku, koperku oraz kolendry. Wszystkie te składniki oddziałują na prawidłowe wydzielanie soków trawiennych.

Korzenne przyprawy

Korzenne przyprawy cieszą się popularnością szczególnie jesienią oraz zimą. Możemy wówczas zauważyć, że przepisy z ich wykorzystaniem zyskują silne zainteresowanie. Nic dziwnego! Mogą się one bowiem pochwalić licznymi pozytywnymi cechami. Głównym powodem, dla których tak wiele osób po nie sięga, jest oczywiście rozgrzewający efekt. Składniki takie jak cynamon, imbir, kurkuma, kardamon i goździki zapewnią nam uczucie przyjemnego ciepła. Również działają antybakteryjnie, co w okresie częstszych zachorowań będzie bardzo istotne. Co ciekawe, imbir na przykład zawiera dużą ilość antyoksydantów. Dzięki temu może przydać się w odtruwaniu organizmu. Kurkuma z kolei nada się na różne stany zapalne. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwgrzybicze. Korzenne przyprawy zachwycą nas nie tylko swoim działaniem, ale przede wszystkim zapachem oraz smakiem, który jest niesamowity. Widzimy zatem, że nikt nie zaprzeczy, że korzenne przyprawy są idealne na zimę. Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że nawet w najzimniejsze dni skutecznie się rozgrzejemy, nie poprzestańmy na kubku gorącej herbaty. Oprócz tego zainwestujmy w artykuły sypialniane dostosowane do zimowej pory! Powinny one wyróżniać się wysoką jakością i materiałem, który dobrze przewodzi ciepło. Bawełna, wełna, len, welur… One zdecydowanie będą dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu na pewno nie zmarzniemy. Nie zapomnijmy o tym, aby do tego zapewnić sobie odpowiednie podłoże snu. Mowa tu o materacu, który prawidłowo podtrzyma nasze ciało, a do tego zagwarantuje zdrowe podparcie kręgosłupa. Rozejrzyjmy się wśród produktów takich jak https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200, o których jakości i pozytywnych właściwościach możemy być spokojni.

Nie ma wątpliwości, że przyprawy sprawdzają się idealnie do tego, aby nadać daniu niezwykłego smaku. Warto jednak pamiętać też o tym, że większość z nich posiada wiele innych właściwości, które mogą przynieść nam wiele korzyści. Majeranek, rozmaryn, kurkuma, kardamon… Opcji jest wiele, dlatego nie powstrzymujmy się przed włączeniem ich w nasz codzienny jadłospis!

Przeczytaj także: 

  1. Dlaczego organizm potrzebuje snu?
  2. Przepisy na zdrową kolację przed snem: lekkie, ale sycące posiłki
  3. Czy warto kupić kołdrę 200×200? Sprawdź w rankingu, który model jest najlepszy!