Opieka nad dzieckiem to z jednej strony przepiękne doświadczenie, a z drugiej niezwykle ciężkie wyzwanie, które wymaga wiele zaangażowania, siły i cierpliwości. Dlatego też dla wielu świeżo upieczonych rodziców może być trudno pogodzić własne życie i potrzeby z potrzebami dziecka. Trudno także zaprzeczyć, że zintegrowanie tych dwóch obszarów jest niełatwe nawet dla wieloletnich opiekunów. Nie jest to jednak niemożliwe! Mimo wszystko musimy przecież znaleźć dla siebie czas, aby w końcu nie paść z sił. Jak to natomiast najefektywniej zrobić? Jak pogodzić własną potrzebę odpoczynku z opieką nad dzieckiem? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Zorganizuj harmonogram

Pierwszą niezwykle przydatną wskazówką może być po prostu stworzenie harmonogramu dnia, dzięki któremu będziemy wiedzieć, jakie obowiązki nas czekają i ile czasu mogą nam one zająć. Chociaż wydaje się to być absurdalne przy wychowywaniu małego dziecka nieposiadającego swojego rytmu dnia, to jednak jakiekolwiek planowanie i w miarę możliwości przestrzeganie tego planu może znacznie ułatwić codzienne życie. Nawet rozpisanie takich czynności jak porządki domowe czy zabawa z maluchem jest istotne dla znalezienia chwili na własne potrzeby. Jasna lista zadań do wykonania może także wpłynąć na naszą produktywność w czasie, gdy dziecko akurat nie potrzebuje naszej uwagi.

Odpoczywaj razem z dzieckiem

Odpoczynek a opieka nad dzieckiem: jak to pogodzić?Niekiedy nadwrażliwość jest naszym największym wrogiem, który nie pozwala nam odetchnąć i nie przejmować się problemami. Pozostając nieustannie czujnym na każdy ruch dziecka, nawet kiedy ono śpi, możemy naprawdę popaść w obłęd, który uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie. Dajmy sobie zatem trochę na luz. Pamiętajmy, że nasz wypoczynek również jest ważny i pozwala on nam cieszyć się dobrym samopoczuciem. Wiele rodziców odpoczywa więc w tym samym czasie co dziecko. To chwila, w której faktycznie możemy delektować się spokojem i na chwilę oderwać wzrok od malucha. Poza tym ta praktyka pozwala nam pozostać w silnej więzi z dzieckiem. Wspólne zasypianie to piękne doświadczenie zarówno dla niego, jak i dla rodziców.

Czym z kolei charakteryzuje się zdrowy wypoczynek? Oczywiście, że komfortowym podłożem dostosowanym do naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego też warto wyposażyć się w wygodny materac 80×200 cm dostępny m.in. w salonach w Inowrocław.

Nie bój się prosić o pomoc

Nikt nie jest w stanie przenosić gór i podołać wszystkim zadaniom, które po prostu wykraczają poza nasze możliwości. Dlatego też dla pogodzenia opieki nad dzieckiem i własnych potrzeb, istotne może być skorzystanie z pomocy bliskich. Zresztą prawda jest taka, że rzadko kiedy sami musimy o nią prosić. Nasi rodzice czy rodzeństwo często sami oferują pomoc, ponieważ dla nich to prawdziwa przyjemność zaopiekować się dzieckiem. Nie bójmy się więc zgadzać, nie pokazujmy na siłę, że wszystko u nas w porządku, jeśli faktycznie obowiązki nas przerastają i potrzebujemy czasu dla siebie. Korzystanie z pomocy nie jest oznaką słabości – każdy rodzic ma prawo odetchnąć i zająć się własnymi sprawami bez udziału dziecka.

Świadomość priorytetów

W kwestii opieki nad dzieckiem nierzadko także mamy problem z ustaleniem priorytetów. Zastanawiamy się, czy pobawić się z maluchem jeszcze chwilę, zanim pójdzie spać, czy zająć się przykładowo porządkami. Większość z nas wybiera pierwszą opcję, ale czy faktycznie jest ona „lepsza”? Choć z jednej strony wspólna zabawa zadowala dziecko, to z drugiej nasze zmęczenie nieraz daje o sobie znać i w tym czasie wolelibyśmy szybko rozprawić się z ostatnimi zadaniami. Wtedy po położeniu malucha spać mamy w końcu czas dla siebie i na własne przyjemności. Musimy więc nauczyć się tego, co jest naprawdę ważne. Chwila zabawy z dzieckiem, któremu i tak poświeciliśmy swój cały dzień, czy chwila wyłącznie dla siebie? Nie możemy kierować się niezadowoleniem malucha z powodu naszej odmowy. Opieka nad dzieckiem wymaga czasem asertywności, a ono również musi sobie w pewnym czasie uświadomić, że rodzic nie będzie na każde jego zawołanie. Choć może brzmieć to bezwzględnie, to jednak nie możemy zaniedbywać własnych potrzeb, a świadomość priorytetów staje się tutaj kluczowa.

Naucz się odpuszczać

Łączenie własnego życia z macierzyństwem nie zawsze będzie nam wychodzić i nieraz dopadnie nas zwątpienie dotyczące sensu podejmowanych przez nas działań. Często chcemy bowiem dać z siebie 100%, a realia są takie, że nie jesteśmy w stanie podołać wszystkim zadaniom. Musimy więc nauczyć się odpuszczać. Przecież nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu pozostawimy bałagan lub odłożymy inne obowiązki na kolejny dzień. Pamiętajmy, że doba ma tylko 24 godziny, a większość z nich spędzimy na opiece nad dzieckiem. Jeśli czujemy bezsilność, to najwyższy czas, aby sobie odpuścić, dać na wstrzymanie i zająć się własnymi potrzebami. Absolutnie nie ma w tym nic złego i nie świadczy o tym, że jesteśmy złymi rodzicami.

Współpraca z partnerem

Nie bez znaczenia pozostaje także to, w jaki sposób delegujemy opiekę nad dzieckiem ze swoim partnerem lub partnerką. Nawet jeśli to my pozostajemy w domu z maluchem przez cały dzień, druga osoba po powrocie z pracy powinna nieco odciążyć nas od obowiązków, abyśmy mogli znaleźć czas na własne potrzeby. Nie musi być to równomierny podział, ale przynajmniej taki, który usatysfakcjonuje obie strony. Nie powinniśmy też sobie odmawiać, a z drugiej strony pozostawiać wszystko na barkach partnera. Opieka nad dzieckiem wymaga współpracy, aby każdy z rodziców miał czas odpocząć od obowiązków.

Pogodzenie opieki nad dzieckiem z potrzebą odpoczynku może być wyzwaniem, ale jest to możliwe dzięki odpowiedniej organizacji, współpracy z partnerem, korzystaniu z dostępnego wsparcia oraz dbaniu o swoje własne priorytety. Pamiętajmy, że macierzyństwo lub ojcostwo nie oznaczają rezygnacji z siebie – mając na uwadze także własne potrzeby, możemy być lepszymi rodzicami dla naszego dziecka.

Przeczytaj także: Jak dbać o materac