W dzisiejszych czasach technologia stanowi bardzo dużą i znaczącą część naszego codziennego życia. Nie wyobrażamy sobie choćby dnia bez pralki, lodówki czy telewizora, a wiele osób również bez telefonu. Nasze smartfony, choć niezaprzeczalnie bardzo użyteczne i wszechstronne, stają się bardzo często i coraz częściej źródłem wielu problemów, takich jak strata czasu, spadek produktywności, kłopoty ze zdrowiem fizycznym i psychicznym czy utrata głębokich relacji oraz więzi interpersonalnych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie korzyści wynikają z umiarkowanego korzystania z telefonu oraz przybliżymy Ci różne rozwiązania, dzięki którym odzyskasz panowanie i kontrolę nad tym gadżetem. Ograniczenie nadmiernego korzystania z telefonu to klucz do lepszego zdrowia psychicznego, wydajniejszego życia i bardziej autentycznych relacji z innymi ludźmi, więc jeśli chcesz zmienić na lepsze właśnie te aspekty w swoim życiu, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie korzyści może przynieść ograniczenie nadmiernego korzystania z telefonu?

Obecnie wszystko można zrobić przez telefon – umówić się do lekarza, zrobić zakupy spożywcze, zamówić ubrania czy wycieczkę na drugi koniec świata. Ludzie zapominają o innych sposobach wykonywania tych podstawowych czynności i wolą wszystko załatwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest to zdrowie zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, dlatego warto wiedzieć, co może zmienić w naszym życiu ograniczenie korzystania ze smartfona.

 • Ograniczenie nadmiernego korzystania z telefonu - jakie korzyści Ci przyniesie?Zwiększenie produktywności

Ograniczenie nadmiernego korzystania z telefonu może znacząco zwiększyć naszą produktywność w pracy czy w szkole. Dlaczego? Długie godziny spędzone na przeglądaniu mediów społecznościowych czy graniu w gry mobilne mogą prowadzić do straty cennego czasu, który można by wykorzystać w kompletnie inny sposób. Przemyślane i zdrowe zarządzanie swoim czasem, łącznie z tym spędzanym w Internecie, pozwoli Ci się dobrze skupić na ważnych obowiązkach i osiągnąć lepsze wyniki w pracy i życiu codziennym. Uwierz nam, że jest to ważne, zwłaszcza dla osób, które pracują zdalnie, ponieważ smartfon może ich bardzo rozpraszać, kiedy mają świadomość, że nikt nie kontroluje tego, co robią w godzinach wykonywania zawodowych obowiązków.

 • Poprawa zdrowia psychicznego

Nadmierne korzystanie z telefonu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, a jest to spowodowane przede wszystkim natężeniem w mediach społecznościowych różnych “zdrowych” porad oraz „idealnych” ludzi. Ciągła ekspozycja na treści w mediach społecznościowych może wywoływać poczucie niskiej samooceny, zazdrość oraz stres. Znaczne ograniczenie tych treści zredukuje pojawianie się tych negatywnych emocji i pozwoli Ci cieszyć się życiem i dużo lepszym stanem psychicznym.

 • Poprawa zdrowia fizycznego

Nadmierne korzystanie z telefonu często idzie w parze z siedzącym trybem życia, co absolutnie nie jest zdrowe, ani korzystne dla naszego organizmu. Ograniczenie czasu spędzanego na przeglądaniu treści online daje nam możliwość bardziej aktywnego trybu życia! Możesz chodzić na spacery, na basen czy siłownię lub uprawiać jakikolwiek inny sport, który korzystnie wpłynie na jakość Twojego zdrowia fizycznego.

 • Poprawa relacji międzyludzkich

Smartfony, choć mają na celu ułatwienie komunikacji, często wpływają niekorzystnie na nasze relacje międzyludzkie. Ludzie wolą rozmawiać przez telefon lub pisać przez komunikatory z innymi, niż spotykać się i prowadzić prawdziwe rozmowy. Dlatego wychodź z domu i spotykaj się z przyjaciółmi oraz rodziną właśnie na żywo, ponieważ wtedy poprawisz swoje relacje międzyludzkie!

Jak zacząć ograniczać korzystanie z telefonu?

Rozpoczęcie ograniczania korzystania z telefonu może być dla niektórych osób prawdziwym wyzwaniem, ponieważ uzależnienie od mediów społecznościowych może być naprawdę mocne. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć ilość czasu spędzaną w sieci:

 • ustal konkretne ograniczenia – określ, ile konkretnie czasu dziennie chcesz poświęcać na korzystanie z telefonu. Może to być przeglądanie mediów społecznościowych lub granie w gry mobilne. Następnie stwórz plan, który pomoże łatwiej dostosować się do nowej rzeczywistości.
 • wprowadź cykliczne przerwy od telefonu – możesz również kilka razy w ciągu dnia wprowadzić przerwy, kiedy będziesz odkładać smartfon na bok i robić coś innego. Możesz również spróbować raz w tygodniu całkowicie odciąć się od Internetu i go nie używać.
 • usuń niepotrzebne aplikacje – większość ludzi ma mnóstwo aplikacji zainstalowanych na swoich smartfonach, a części z nich wcale nie używa. Sprawdź, czy Ty również masz takie aplikacje w swoim telefonie i usuń te niepotrzebne.
 • włącz tryb „nie przeszkadzać” – każdy telefon posiada tryb „nie przeszkadzać”, więc jeśli tylko masz taką możliwość, to włącz go podczas wykonywania obowiązków domowych czy innych zajęć. Sprawi to, że na Twój telefon nie będą przychodziły powiadomienia, co znacznie ułatwi skupienie.

Pamiętaj, że ograniczanie korzystania z telefonu to proces, który może wymagać cierpliwości i samodyscypliny. Jednak korzyści, jakie przyniesie taki wysiłek, są znaczące, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę zdrowia psychicznego, produktywności i jakość życia. Pamiętaj również o dobrym śnie, który zapewnić może odpowiedniej wielkości łóżko. Wybierz materac o wymiarach 100×200 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200.

Przeczytaj także:

 1. Śpisz w pojedynkę? Sprawdź, jaki wybrać materac do łóżka jednoosobowego!
 2. Śpij w zgodzie z przyrodą, czyli dlaczego warto wybrać materace naturalne?
 3. Spokojny sen w ciąży