Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie oraz do którego wracamy. Możemy go dzielić z partnerem i dziećmi, rodzicami lub dziadkami. Niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka, składa się on z kilku pomieszczeń, w tym kuchni, łazienki czy salonu. Są one odpowiednio urządzone do pełnionych przez siebie funkcji. Podobnie jest w przypadku sypialni, która stanowi miejsce przeznaczone do wypoczywania i nie tylko. Jak zatem zaaranżować to miejsce, aby móc się zdrowo wyspać? 

Jakie funkcje może pełnić sypialnia? 

Niezaprzeczalnie, główną funkcją sypialni jest zapewnienie nam zdrowego i spokojnego snu. Jest to możliwe poprzez główny element, jakim jest łóżko wyposażone w odpowiednie akcesoria sypialniane. Jednak strefa wypoczynkowa składa się także z innych kwestii, takich jak szafki nocne znajdujące się przy łóżku. Najczęściej umieszczamy na nich przedmioty, które chcemy mieć pod ręką, czyli telefon lub chusteczki higieniczne. Świetnie sprawdzi się tutaj także dywan, zapewniający komfort termiczny stopom przed wyjściem z łóżka. W końcu nikt nie lubi budzić się i odraz stawiać stóp na chłodną podłogę. Jednak oprócz funkcji wypoczynkowej, sypialnię można podzielić także na dwie inne strefy, do których zalicza się:

 • strefa nauki i pracy – miejsce, składające się z biurka, fotela i najczęściej dodatkowego regału na książki i dokumenty, w którym możemy skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków,
 • strefa relaksu – tutaj natomiast udajemy się, by odpocząć w ciszy i zrelaksować się, wykonując ulubione czynności, takie jak rysowanie, czytanie czy oglądanie serialu.

Aby całość była spójna i kompatybilna, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni sposób aranżacji, który polega na zachowaniu jednego stylu lub rozdzielenia tym miejsc, np. parawanem. W końcu nie mogą zaburzać snu.

Czynniki poprawiające sen w sypialni?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen wpływa wiele czynników. Aby móc się komfortowo wysypiać, warto wywietrzyć pomieszczenie. Wówczas możemy osiągnąć optymalną temperaturę w granicach 18-20 stopni. Na klimat wpływają również świece i zapachy, które możemy zakupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Zawierają one najczęściej olejki eteryczne, które mają relaksujący wpływ na organizm, przez co ułatwia odprężanie się oraz zasypianie. Do innych, ale również korzystnie wpływających na sen czynników zaliczyć można:

 • rośliny poprawiające jakość powietrza oraz produkujące tlen w nocy,
 • zasłony i rolety, które zapobiegają wnikaniu światła do sypialni,
 • delikatne i ciepłe oświetlenie, które nie zakłóca rytmu dobowego,
 • miękkie koce i poduszki, które dodatkowo zwiększają komfort wypoczynku.

Zdrowy sen – jak o niego zadbać? 

Zdrowy sen można z łatwością rozpoznać po tym, że rano wstajemy wypoczęci, pełni energii i w dobrym samopoczuciu. Charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Można o niego zadbać poprzez przestrzeganie zasad higieny snu. Stanowią one zbiór norm oraz zachowań, które w korzystny sposób wpływają na wypoczynek. Do nich zalicza się przede wszystkim:

 • lekkostrawna kolacja spożyta trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
 • zwiększenie stopnia aktywności fizycznej,
 • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
 • unikanie substancji pobudzających (alkoholu, kawy, papierosów) w godzinach wieczornych,
 • unikanie światła niebieskiego ok. godziny przed snem.

Jednak najważniejsza kwestia są komfortowe warunki do spania. Zapewnić je może tylko łóżko, które jest odpowiednio skomponowane i dopasowane do potrzeb oraz preferencji użytkownika.

Materac do spania – jaki wybrać? 

Sypialnia jako najważniejsze pomieszczenie w domuMaterac do spania (https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200) to wyjątkowy produkt, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej sypialni. Wszystko z uwagi na fakt, iż odpowiada za zdrowy i spokojny sen, a jest to możliwe poprzez zapewnienie najlepszych warunków. Gwarantuje to unikalna budowa, dzięki której podłoże jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Chcąc wybrać najlepszy dla siebie model, warto w pierwszej kolejności uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje. Pozwoli to określić cechy oraz właściwości, które są przez nas pożądane. Oprócz tego należy uwzględnić takie kwestie, jak:

 • wiek użytkownika, który wskazuje na to, czy lepiej zdecydować się na modele dedykowane dzieciom, nastolatkom czy może seniorom,
 • stan zdrowia, uwzględniający schorzenia kręgosłupa, wówczas zaleca się materace medyczne, a także alergie, w których polecane są materace dla alergików,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż to właśnie od niego zależy wiele właściwości oraz odczuwalny komfort snu,
 • rozmiar, który zależy od metrażu sypialni oraz od tego, czy śpimy z partnerem,
 • twardość, którą ustala się na podstawie wagi użytkownika.

Jakie akcesoria sypialniane są dostępne na rynku? 

Dużo mówi się o tym, że najważniejszą rolę w zdrowym i spokojnym wypoczynku odgrywa materac. Jest to prawda, jednak nie stanowi on jedyny element wyposażenia łóżka. Do najczęściej wybieranych, a także obowiązkowych akcesoriów sypialnianych zalicza się:

 • poduszka – odpowiada za ustabilizowanie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • kołdra – zapewnia komfort termiczny w czasie snu, a także przyjemnie otula,
 • stelaż – wspiera materac, a także umożliwia mu lepszą cyrkulację powietrza, przez co zwiększa higieniczność snu,
 • ochraniacz na materac – chroni przed zabrudzeniami, a w przypadku modeli wodoodpornych, zapobiega zawilgoceniu wypełnienia,
 • pościel – składa się z poszewki na kołdrę i poduszkę i odpowiada za zwiększenie komfortu w czasie snu,
 • prześcieradło – pierwsza warstwa odpowiadająca za ochronę materaca przed zabrudzeniami.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na sen poświęcamy niemalże ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Zamiast bezsensownie kłaść się do łóżka i liczyć na spokojny wypoczynek, warto już dziś zadbać o zdrowy sen. Pomóc w tym może stworzenie odpowiedniej atmosfery w sypialni, np. poprzez świece zapachowe, a także wyposażenie łóżka w materac do spania oraz inne, niezbędne akcesoria sypialniane.

Przeczytaj także: