Podstawowym etapem dbania o zdrowie powinno być systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych. Regularne sprawdzanie zdrowia jest niezwykle ważne – w szczególności, gdy istnieją pewne czynniki ryzyka, zwiększające ryzyko zachorowanie na określone schorzenia. Od jakich badań warto rozpocząć rok 2024, aby skutecznie skontrolować swój stan zdrowia?

Badania krwi

Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych, dzięki którym możliwe jest dokonanie oceny ogólnego stanu zdrowia, są badania krwi. W pierwszej kolejności należy wykonać morfologię. Dzięki niej można ocenić ilość różnych rodzajów komórek, takich jak krwinki czerwone, białe, a także płytki krwi. Jest to pomocne m.in. w diagnozie różnych infekcji, niedokrwistości czy zaburzeń krzepnięcia. Warto wykonywać morfologię przynajmniej raz w ciągu roku. Oprócz morfologii zawsze zaleca się badanie OB, które ocenia obecność (lub jej brak) stanu zapalnego w organizmie.

Niezbędne jest też systematyczne sprawdzanie glukozy na czczo. Coraz poważniejszym problemem społecznym są kłopoty z cholesterolem. Dlatego wskazuje się także na to, że w celu wykluczenia rozwoju chorób serca warto badać lipidogram. Zaleca się również badanie TSH, czyli hormonu tarczycy.

Wejdź zdrowo w nowy rok! Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?Układ sercowo-naczyniowy

Większość badań oceniających stan układu sercowo-naczyniowego wykonuje się jeśli są ku temu wskazania. Jednak można również profilaktycznie kontrolować stan swojego serca. W tym celu można pójść do gabinetu lekarskiego w celu zrobienia elektrokardiogramu (określonego mianem EKG). Taka możliwość istnieje w praktycznie każdym ośrodku zdrowia – również w Inowrocławiu. Badanie to mierzy elektryczną aktywność sercu. Monitorować układ krążenia można też po prostu, kontrolując systematycznie ciśnienie krwi.

Kiedy badać wątrobę?

Podczas corocznych badań ogólnych można rutynowo zbadać wątrobę. Wówczas do morfologii i OB należy dołączyć alaninotransferazę, asparaginianotransferazę, bilirubinę i fosfatazę alkaliczną. Istnieje także grupa osób, które powinny kontrolować stan zdrowia wątroby częściej niż raz na jeden rok kalendarzowy lub poprzez nieco bardziej szczegółowe badania.

Przede wszystkim nieprawidłowe wyniki takich badań, jak lipidogram czy glukoza, powinny sprawdzać, czy nie pojawiają się problemy z wątrobą. Także osoby, które piją nadmierne ilości alkoholu lub są narażone na substancje toksyczne, powinny systematycznie wykonywać badania w celu wykluczenia schorzeń wątroby. Kolejną szczególną sytuacją jest przyjmowanie na stałe leków, które mogą wpływać na wątrobę. Wówczas konieczne jest często kontrolowanie tego, czy narząd funkcjonuje prawidłowo i czy nie jest potrzebne zweryfikowanie sposobu leczenia.

Profilaktyczne badania dla kobiet i mężczyzn

Kobiety raz w roku koniecznie powinny odwiedzać ginekologa. Wykrywanie zmian w szyjce macicy jest bardzo ważne i stanowi kluczowy element profilaktyki nowotworów. Czasem zaleca się sprawdzanie ewentualnej obecności wirusa HPV, który jest przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy. Także mammografię warto robić co roku. O tym badaniu powinny pamiętać w szczególności kobiety, które przekroczyły czterdziesty rok życia.

Także mężczyźni powinni wykonywać badania zarezerwowane dla ich płci. Jest to w szczególności PSA. Pomaga w monitorowaniu zdrowia prostaty i wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów. Chociaż faktem jest to, że interpretacja wyników PSA może być dyskusyjna.

Okulista

Kontrole wzroku są konieczne co roku. Wizyty u okulisty mogą pomóc wykryć zaćmę, jaskrę czy zwyrodnienie plamki żółtej we wczesnym etapie, kiedy dostępne są skuteczne metody pomocy. Kontrola ostrości widzenia stwarza możliwość stwierdzenia problemów refrakcji (krótkowzroczności, astygmatyzmu czy dalekowzroczności). Konieczność regularnego odwiedzania gabinetu okulistycznego dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szybki dobór okularów i soczewek kontaktowych ma duże znaczenie dla zapobiegania pogłębianiu się wad wzroku. Dbanie o profilaktykę jest ważne w szczególności dla chorych na cukrzycę czy nadciśnienie (są to choroby znacznie zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się wad wzroku).

Jak często chodzić do dentysty?

Na początku każdego nowego roku, warto korzystać z opieki dentystycznej. Należy jednak mieć na uwadze to, że kontrola powinna mieć miejsce co 6 miesięcy! Dzięki usuwaniu kamienia i wczesnemu wykrywaniu ewentualnych problemów możliwe jest długie zachowanie zdrowych zębów. U dentysty częściej powinny pojawiać się osoby z cukrzycą, palacze i pacjenci z chorobami przyzębia, a także osoby starsze i po leczeniu ortodontycznym. Częstotliwość wizyt u stomatologa należy dostosować do indywidualnych potrzeb, a także poziomu higieny utrzymywanej w jamie ustnej.

Powyżej wskazane badania to jedynie ogólne wytyczne. Najlepszym sposobem jest jednak udanie się w styczniu do lekarza rodzinnego i poproszenie go o zalecenia. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie planu badań profilaktycznych skrojonego na miarę indywidualnych potrzeb.

Każde badania profilaktyczne stanowią inwestycję w swoje zdrowie. Warto jednak również w inne sposoby zapewniać sobie dobre samopoczucie. Można, chociażby zainwestować w dobry materac – np. ze sklepu www.sleepinghouse.pl i poduszkę od marki Hilding.pl. Głęboki i regularny sen z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się nieprawidłowości w wynikach badań.