Dobre materace różnią się między sobą czymś więcej niż rozmiarem i grubością. Zobacz, jakie materace są dostępne na rynku, ile kosztują i gdzie kupić dobry materac w Inowrocławiu.

Co wpływa na cenę materaca?

Cena materaca to wypadkowa jego czterech najważniejszych parametrów: wypełnienia, pokrowca, grubości i wielkości. Każdy z nich rozpatrywany indywidualnie może dać mylne wrażenie na temat stosunku np. wielkości do ceny. Warto rozpatrywać wszystkie razem, ale zacząć od najważniejszego, czyli wypełnienia.

Wypełnienie materaca, chociaż niewidoczne, ma największy wpływ na cenę. Do wyboru mamy wypełnienie sprężynowe i piankowe. W sklepie mamy zatem do wyboru materace sprężynowe i piankowe.

Materace sprężynowe mają ponad stuletnią historię. Dziś w sprzedaży mamy dwa ich rodzaje: materace bonellowe i kieszeniowe. Bonellowe to te wynalezione w XIX wieku. Ich złote lata powoli mijają, dziś takie materace sprzedawane są raczej rzadko. Powód jest prosty: nie są wygodne. Połączone ze sobą sprężyny sprawiają, że łóżko faluje przy najmniejszym nacisku. Ponadto sprężyny, chociaż obłożone gąbką, co ma zapewniać komfort spania, potrafią pękać i przebijać się przez poszycie. W starych łóżkach są bardzo dobrze wyczuwalne. Właśnie dlatego powstała nowa technologia produkcji materacy sprężynowych: materace kieszeniowe. W nich każda sprężyna włożona jest w osobną pochewkę zwaną kieszenią. Sprężyny nie są ze sobą połączone, nacisk na materac ma charakter punktowy, ruch nie jest przenoszony. Takie materace nadają się nie tylko dla jednej, ale i dla dwóch osób.

Materace piankowe mają nieco krótszą historię, bo pianka poliuretanowa pojawiła się na rynku w połowie ubiegłego wieku. Ogólnie materace piankowe dzielą się na trzy rodzaje:

– materace lateksowe,

– materace termoelastyczne,

– materace wysokoelastyczne.

Dobry materac – ile musimy za niego zapłacić? Jaka jest cena dobrego materaca w Inowrocławiu?Materace lateksowe są przewiewne, dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Nie ma w nich warunków do gromadzenia się alergenów (brak wilgoci i ciepła), dlatego poleca się je alergikom. Są dobre dla osób, które pocą się w nocy i szukają sposobu na bezpieczne chłodzenie.

Materace termoelastyczne zrobione są z pianki wynalezionej na potrzeby lotów kosmicznych. Pianka termoelastyczna była niegdyś pilnie strzeżoną tajemnicą NASA, dziś każdy może korzystać z jej dobrodziejstwa. Dopasowuje się do kształtu ciała człowieka pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało. O takich materacach mówi się, że mają pamięć, ponieważ zapamiętują kształt osoby, która na nich sypia. To prawda, po dwóch tygodniach od zakupu, materac można uznać za spersonalizowany.

Materace wysokoelastyczne dopasowują się do kształtu ciała śpiącej osoby pod wpływem nacisku. Taki materac nie zapamiętuje kształtu, zawsze wraca do swojej pierwotnej postaci. Sprawdzi się między innymi w pokoju gościnnym lub hotelowym.

Materace termo i wysokoelastyczne dogrzewają ciało od spodu. Polecane są osobom, które w nocy marzną, oraz które ze względu na problemy reumatyczne potrzebują dodatkowego ciepła.

Rozmiar materaca nie odzwierciedla ceny bezpośrednio, ale może być cenną wskazówką. Nie warto porównywać materacy tylko pod względem ceny, ale warto sprawdzić, o ile różnią się koszty materacy tego samego rodzaju, ale w innym rozmiarze. Może się okazać, że warto dopłacić do materaca, który będzie np. o 20 cm szerszy, albo zaoszczędzić i kupić materac o 20 cm węższy.

Grubość materaca, podobnie jak rozmiar, ma niewielkie odbicie w cenie. Wyjątkiem będzie materac hybrydowy, który faktycznie jest bardzo gruby (to połączenie materaca sprężynowego i piankowego) i droższy niż inne materace.

Pokrowiec na materac nie powinien być tym, czym się będziemy kierować, przy kupnie. Ceny standardowych pokrowców są niższe niż nieprzemakalnych i antyalergicznych. Jednak kupując materac, lepiej wybrać taki pokrowiec, jaki jest potrzebny, a nie ten, który jest tańszy. Kilkuprocentowa różnica w cenie nie powinna mieć znaczenia.

Co nie wpływa na cenę materaca?

Planując zakup materaca, często szukamy taniego sklepu. Tymczasem ceny materacy w sklepach nie różnią się znacząco między sobą. Za materac w Inowrocławiu zapłacimy tyle samo, co w Zielonej Górze. Jeśli mamy wątpliwości lub szukamy najlepszego rozwiązania, warto zasięgnąć informacji w internecie. Sklepy internetowe często oferują niższe ceny niż sklepy stacjonarne. Materac można od razu zamówić z dostawą do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Ceny materacy piankowych i sprężynowych znacznie się od siebie różnią. Dobre materace muszą spełniać określone warunki i wymagania osób, które z tych materacy będą korzystać. Zajrzyjmy do cennika marki Hilding i sprawdźmy, ile kosztują materace spełniające potrzeby różnych osób.

Za materac jednoosobowy dobrej jakości trzeba zapłacić 700 zł (materac sprężynowy Hilding Fandango). Za materac piankowy Hilding Conga trzeba zapłacić około 1000 zł więcej. Nie są to sztywne ceny materacy piankowych i sprężynowych. Szczególnie w przypadku tych ostatnich rozpiętość cenowa jest spora i zależy od rodzaju użytej pianki oraz liczby jej warstw.

Za dobry materac dwuosobowy wbrew pozorom nie zapłacimy dwa razy więcej. Do ceny jednoosobowego materaca trzeba dodać około 25%. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli chcemy kupić dwuosobowy materac dla dwóch osób o podobnej wadze i wzroście. W przypadku drastycznych różnic trzeba kupić materac hybrydowy. W ofercie marki Hilding taki materac kosztuje około 4000 zł.

Materace młodzieżowe nie kosztują dużo. Dobrej jakości materac piankowy kupimy już za 700 zł. Materace młodzieżowe nie są drogie jak na materace piankowe, ale też ich żywotność obliczona jest na zaledwie kilka lat. To praktyczne rozwiązanie, bo za kilka lat materac i tak trzeba będzie wymienić na dorosły, nie ma więc sensu dopłacać do jakości, z której nastolatek nie będzie w stanie skorzystać.

Materace dla osób przewlekle chorych to materace medyczne. Stworzono je z myślą o pacjentach z chorobami reumatycznymi, bólami kręgosłupa, ale też problemami z krążeniem. Za materac medyczny Hilding Makarena trzeba zapłacić około 2200 zł.
Najlepszy materac dla alergika w ofercie Hilding to Hilding Melody. Lateksowy materac z antyalergicznym pokrowcem kosztuje około 1500 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Mimo wiedzy na temat wypełnienia, rozmiaru, grubości i pokrowca czasem możemy być zaskoczeni wyższą ceną materaca. Wówczas warto zwrócić uwagę na długość gwarancji i obecność certyfikatów.

Certyfikaty nadawane są przez niezależne jednostki zewnętrze. Uzyskanie takiego certyfikatu wymaga spełnienia rygorystycznych wymogów. Np. certyfikat Oeko-Tex, którym może pochwalić się marka Hilding, świadczy o tym, że materace zostały wyprodukowane wyłącznie z surowców, które nie zawierają szkodliwych substancji. Świadczy to o ich wysokiej klasie i pełnym bezpieczeństwie użytkowania.

Długość gwarancji w przypadku materaców może być różna. Niektóre firmy dają tylko pięcioletnią gwarancję, inne – np. Hilding – aż piętnastoletnią. Dłuższy okres gwarancji oznacza jego dłuższą żywotność. To znaczy, że kupując taki materac, co prawda zapłacimy więcej, ale też będziemy się nim cieszyć dłużej. Warto zastanowić się, czy lepiej kupić jeden materac na piętnaście lat, czy w tym samym okresie kupić trzy. To drugie rozwiązanie z pewnością będzie droższe.