Szybki tryb życia, chroniczne niewyspanie i funkcjonowanie na najwyższych obrotach wpływają bezpośrednio na jakość snu. Wiele osób wciąż czuje zmęczenie mimo przespania odpowiedniej dawki godzin w czasie nocnego wypoczynku. Jak się okazuje, choć na pozór wszystko wygląda w porządku, za problemami ze snem mogą stać poważne konsekwencje.
Zaburzenia snu – co to takiego?
Zaburzenia snu mogą objawiać się nieprawidłowym czasem wypoczynku podczas nocy, a także niepożądanych zachowań, jak chociażby napady paniki. Wiele osób zbyt długo lekceważy niepokojące objawy i wierzy w to, że samoistnie znikną. Tak jednak nie jest – jedynie świadome podjęcie kroków w stronę zdrowego organizmu pomoże zwalczyć zaburzenia. WHO podzieliło zaburzenia na organiczne, czyli takie, które spowodowane są schorzeniem psychicznym, czy somatyczne i nieorganiczne, które są wywoływane trudnymi emocjami. Niektóre z zaburzeń mogą być na tyle poważne, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Sprawiają, że osoby czują się coraz gorzej nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.
Zaburzenia snu i ich rodzaje
Zaburzeń snu jest naprawdę wiele i bardzo trudno wymienić je wszystkie. Wszystkie z nich odczuwalnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdecydowanie częściej pojawia się bezsenność. O tym zaburzeniu snu słyszał praktycznie każdy. Mówi się o niej, gdy osoba nie może zasnąć, lub utrzymać snu przez więcej niż 3 noce w tygodniu. Powodów bezsenności jest wiele – może być to nagły stres, nieregularny czas pracy, czy zaburzenia psychiczne. Bezsenność ma zazwyczaj charakter krótkotrwały, ale może objawiać się także przez dłuższy czas. Występuje często i dotyka aż 30-50% populacji. Zaburzeniem snu są także wszystkie dobrze znane koszmary i lęki. Objawiają się one nagłym wybudzeniem ze snu połączonym ze strachem i atakiem paniki. Zdarza się, że osoby budzą się zlane zimnym potem, a ich mięśnie często są spięte. Tego zaburzenia snu doświadczył praktycznie każdy. Popularnym zaburzeniem snu jest także narkolepsja, która objawia się wzmożoną sennością. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość za dnia nieustannie doświadcza uczucia zmęczenia i senności, a w nocy nie może zasnąć. Poważnym zaburzeniem snu jest bezdech senny, który przejawia się przerwami w oddychaniu. Dolegliwość może wystąpić nawet kilka razy podczas nocy. W żadnym wypadku nie można jej bagatelizować.
Zaburzenia snu – co robić?
Musisz przede wszystkim zacząć zwracać większą uwagę na to, jak wygląda Twój sen. Bardzo dobrym pomysłem będzie zwiększenie aktywności ruchowej podczas dnia. Dzięki wysiłkowi Twój organizm zacznie bardziej domagać się dawki snu, co bezpośrednio przełoży się na szybsze zaśnięcie. Nie powinno się także drzemać podczas dnia – zaburza to dobowy rytm organizmu. Lepiej ustalić godziny, o których kładziesz się spać i wstajesz. Trzymając się wyznaczonego celu Twój organizm automatycznie poczuje się lepiej. Przed snem sięgnij po książkę, a nie smartfon. Agresywne światło urządzeń elektronicznych nie pozwala się wyciszyć, dlatego warto odłożyć je na bok godzinę przed wypoczynkiem. Bardzo istotne jest także wyposażenie Twojej sypialni i panujące w niej warunki. Dobrze dobrana kołdra, czy poduszka wpływają bezpośrednio na jakość Twojego snu. Najważniejszym elementem sypialni jest materac. Rynek oferuje wiele modeli o różnych wypełnieniach i właściwościach. Coś dla siebie znajdziesz z pewnością w materacach Chełmno lub Gostyń.