Rodzinny urlop to wydarzenie wyczekiwane przez wszystkich domowników. Wybór odpowiedniej lokalizacji często jest dużym dylematem. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem były miejscowości nadmorskie. Jednak w ostatnich latach coraz więcej rodzin wybiera trekking zamiast wielogodzinnego wylegiwania się na plaży. Czy urlop spędzony w górach może okazać się wakacjami marzeń?

Urlop w górach — w Polsce czy za granicą?

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć podczas planowania urlopu, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Zarówno Polskie góry, jak i szlaki w innych zakątkach świata są atrakcyjne z perspektywy turystycznej. Aby podjąć wybór, należy przeanalizować wszystkie swoje oczekiwania i możliwości. Tatry, Bieszczady, Sudety i Beskidy obfitują w trasy o zróżnicowanej trudności. Dzięki temu zarówno rodziny, które uwielbiają aktywność fizyczną, jak i te z małymi dziećmi, będą w stanie znaleźć szlaki dla siebie. Wyjazd w Polskie góry wiąże się z niewielkimi trudnościami logistycznymi, a także z większą dostępnością pod kątem finansowym w porównaniu z organizacją wakacji za granicą. Jest to opcja dla osób poszukujących wygodnych i przystępnych rozwiązań. Z kolei dysponując większym budżetem, warto rozważyć urlop poza granicami Polski. Urokliwie Austriackie czy Włoskie zakątki stanowią nie tylko lokalizację sprzyjającą trekkingowym wypadom. Można tam również poznać specyfikę regionu, skosztować ciekawych potraw i poznać kulturę tamtejszych mieszkańców.

Baza noclegowa to połowa sukcesu!

Urlop marzeń w górach — trekking dla całej rodziny!Aby urlop był przyjemny, a czas spędzony w górach sprzyjał wypoczynkowi, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca noclegowego. Bez względu na rodzaj obiektu, koniecznie należy zwrócić uwagę na warunki sypialniane. Niewygodne łóżka mogą bowiem ekspresowo wywołać ból kręgosłupa, który uniemożliwi zdobywanie górskich szczytów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu materaca na kręgosłup, przeczytaj tekst https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/141_jaki-materac-na-bolacy-kregoslup. Wybrany apartament, domek letniskowy czy pokój hotelowy powinien znajdować się w cichej okolicy, najlepiej w niewielkiej odległości od wyjścia na szlaki. Jeśli na urlop wyjeżdża cała rodzina, poleca się wybieranie obiektów turystycznych oferujących obsługę i restaurację lub stołówkę. Zapaleni turyści, którzy uwielbiają relaks w otoczeniu natury, mogą też rozważyć zatrzymywanie się w schroniskach górskich. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się na wakacjach spędzanych z najmniejszymi członkami rodziny.

Jak się przygotować na urlop w górach?

Przed wyjazdem w góry trzeba się wyposażyć w cały niezbędny sprzęt. Co koniecznie musi się znaleźć w walizce?

  • Buty — dobrze dopasowane buty to podstawa! Bez nich niemożliwe jest bezpieczne pokonywanie szlaków. Rozmiar musi być optymalny, a rodzaj podeszwy należy dopasować do rodzaju podłoża znajdującego się na szlaku. Nieco inne buty będą potrzebne w kamienistych Tatrach, a inne w Karkonoszach, gdzie dominują piaszczyste drogi, na których znajduje się żwir.
  • Apteczka pierwszej pomocy — bez względu na cel wyjazdu, zawsze należy mieć ze sobą apteczkę. Poza nią, wybierając się w góry, warto zabrać maści rozgrzewające i chłodzące. W przypadku ewentualnej kontuzji lub nadwyrężenia mięśni możliwe będzie wtedy położenie się na wygodnym materacu — najlepiej takim, jak jeden z asortymentu sklepu https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 – nałożenie leku na obolałe miejsce na ciele i zregenerowanie się przed kolejnym dniem wyzwań.
  • Wygodne ubrania — ubrania, które znajdą się w walizce, powinny nadawać się na każdą pogodę. Warto bowiem mieć świadomość, że warunki panujące w górach są zmienne i nieraz mogą się okazać zaskakujące nawet dla doświadczonych turystów.

Jednak nie tylko zawartość walizki ma znaczenie. Wyjeżdżając z małymi dziećmi, konieczne będzie zabranie ze sobą nosidła czy wózka. Warto dokładnie rozważyć wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać to, które zapewni największą wygodę osobie noszącej dziecko na plecach.

Trekking — najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Trekking może być wspaniale spędzonym czasem. Otoczenie natury i towarzystwo bliskich to czynniki sprzyjające relaksowi i pozwalające oderwać się od codziennych obowiązków. Konieczne jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, wybór szlaku powinien być rozsądny! Trasa niedopasowana do możliwości wszystkich uczestników wycieczki to bardzo zły wybór. Mogą się na niej wydarzyć niebezpieczne sytuacje, zagrażające zdrowiu bądź życiu. Przed wyborem szlaku warto przeanalizować jego długość, rodzaj nawierzchni, wysokość i przewidywany czas marszu. Przed wyjściem z domku czy pokoju hotelowego należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody i poinformować gospodarza o miejscu docelowym wędrówki i przewidywanym czasie powrotu. Wszelkie środki ostrożności mogą okazać się przydatne. Podczas wędrówki dbaj o nawodnienie i miej ze sobą prowiant dodający energii.

Czego nie robić w górach?

Będąc w górach, przestrzegaj zasad turystycznej kultury. Pamiętaj, że z reguły tereny górskie znajdują się na terenie parków narodowych bądź krajobrazowych. Zachowaj ciszę, ponieważ mogą tam żyć różne gatunki dzikich zwierząt — również te zagrożone. Nie zostawiaj po sobie śmieci, a przede wszystkim nie wyrzucaj jedzenia! Może okazać się trujące dla zwierzęcia mieszkającego w okolicy szlaku. Koniecznie szanuj środowisko, a także przyjaźnie traktuj pozostałych turystów. Będąc w górach, pamiętaj o bezpieczeństwie. Nie wychodź z hotelu bez odpowiedniego ubioru, zawsze miej ze sobą apteczkę i zapasy wody. Pamiętaj też o wracaniu ze szlaku przed zmrokiem — w tym celu staraj się zaczynać wycieczki jak najszybciej.

Urlop w górach może być wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich członków rodziny. Warto jednak dobrze go zaplanować i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.